Trůn egyptského vládce obsadil nemilosrdný bůh temnoty Set. Kdysi mírumilovné a prosperující impérium se kvůli němu zmítá ve válce, chaosu a strachu. Setově krutovládě si troufá vzdorovat jenom hrstka odvážných povstalců. Překvapivé spojenectví s cílem zastavit Setovo řádění nakonec uzavřou obyčejný zlodějíček Bek a mocný bůh Horus. Jejich dech beroucí dobrodružství a boj proti Setovi a jeho krvežíznivým poskokům je zavede do podsvětí i na nebesa. Smrtelník i bůh musí projít zkouškami odvahy i obětavosti a postavit se monstrům, o kterých smrtelník do té doby pouze slýchával. Jinak nebudou mít nejmenší šanci nakonec zvítězit.
čekal jsem více od sestavy režiséra a herců, ale bohužel tomu scházela nosná idea a koule jít do toho třeba ve stylu Hvězdné brány nebo Vetřelců dávnověku. Prostě nemíchat pohádky a tvrdou politickou realitu dané doby, protože ta byla drsná vždy i bez bojových póz a efektů, které jsou vítanout třešničkou na dortu, když děj a postavy dávají smysl. Což bohužel není tento případ.
Egypt je rozdělen mezi dva bratry. Boha Usira a Seta. Usir (někdy též Osiris) korunuje svého syna Hora. Mladý zlodějíček Bek přináší kradenou věc své dívce Zaye. Na korunovaci přijíždí i Set a přináší dar. Roh ze zlatého berana. Když na něj Hor zatroubí, objeví se vojsko a začne strašlivý masakr. Set zapíchne Usira a prohlásí se za krále sám. V boji porazí Hora, vydloubne mu oči a stává se sám vládcem. Zaya musí sloužit a jednou zavede Beka, aby mu ukázala, kde Horovy oči jsou. Mladíkovi se podaří je i přes různé nástrahy jedno uzmout a i se Zayou prchá. Ta je bohužel na útěku zabita šípem. Bek prosí Hora o pomoc. Domluví se spolu na společné věci. Totiž, že Hor, pokud zvítězí nad Setem dříve, než dojde Zaya v podsvětí k poslední bráně, přivede ji zpět. Vystoupají na vysokou horu a a Horus si zaletí i s Bekem k svému dědovi Ré. Když se vrátí na zem, svádí jednu bitvu za druhou. Proti třem stvůrám a pak proti písečným červům. Přidává se k nim i Hathor. Jako další s nimi musí Thovt, protože prý zná odpověď na hádanku Sfingy. I toto úskalí je zdoláno, avšak objevuje se zde další hrozba v podobě Seta. Ten řádně zpřehází všechny plány. I on se setkává s bohem Ré. Je propuštěn Chaos a začíná bitva, která jej má zastavit. Horus obětuje druhé oko a tím i sílu. A bez ní se staví nepříteli nejtěžšímu. Vyhraje? A pokud ano, stihne zachránit Zayu?
Velkolepé výpravné dobrodružství Bohové Egypta představuje v akci bohy starověkého Egypta. Děj filmu vychází z legendy o synech nejvyššího boha Ra. Set, bůh pouště, zabil svého bratra Usira, boha plodnosti. Usirův syn Horus, bůh nebes, chtěl svého otce pomstít a svedl se Setem bitvu o egyptský trůn.
Starověký Egypt má bohatou mytologii. Hlavními hrdiny egyptských bájí a pověstí jsou nejrůznější bohové a bohyně. Jejich příběhy jsou plné ponaučení a sloužily k lepšímu pochopení tehdejšího světa. Egyptské mýty mají náboženský podtext a často se k nim zachoval bohatý „obrazový doprovod“ v podobě historických soch a maleb - ať už na papyru nebo na zdech honosných budov jako byly paláce a pyramidy.
Starověcí Egypťané se inspirovali koloběhem ročních dob. Věřili, že v současnosti se opakují události známé z bájí a pověstí. A díky tomu má vesmír řád. K nejdůležitějším patří mýty o zrodu vesmíru, který bohové stvořili z prvotního chaosu. Jedná se o příběhy o vládě boha slunce Ra na Zemi nebo souboji bohů Usira, Hora a bohyně Eset s věčným narušitelem Setem.
Mýty starověkého Egypta bývají často nesourodé nebo si dokonce vzájemně přímo odporují. Báje a pověsti přesto významně ovlivnily celou egyptskou kulturu. Vzniklo díky nim velké množství náboženských rituálů i kult panovníka - egyptského krále jako jednoho z mnoha známých božstev.
Bohové Egypta: Kdo je kdo
Ra
Ra je pánem světla a kosmu a zároveň otcem Usira a Seta. Je nejvyšším ze staroegyptských bohů a řídí plynutí dnů, měsíců a ročních období. Jeho povinností je na konci každého dne stáhnout slunce z oblohy nad Egyptem. Musí kvůli tomu vstoupit do chaotického podsvětí, kde bojuje s démonem Apopem. Poté, co Apopa každou noc porazí, přináší do světa živých světlo nového dne. Ra je stvořitelem světa a jeho nejvyšším ochráncem. Je moudřejší než kterýkoliv jiný bůh nebo smrtelník a dar života vnímá jako filozofickou cestu.
Set
Sutech byl bohem pouště, moře a bouře, případně války, temnoty a rovněž pán chaosu.
Boha pouště, který je Raovým synem, sžírala žárlivost vůči svému bratrovi Usirovi - bohovi plodnosti a úrody považovaného za moudřejšího vládce a milosrdného opatrovníka lidských duší v zásvětí. Zabil ho a pak musel čelit pomstě Usirova syna Hora - boha nebes, se kterým svedl bitvu o egyptský trůn.
Set bere lidi jako něco postradatelného a ve srovnání s bohy podřadného. Ze všeho nejvíce si cení vlastní snahy dosáhnout větší moci, vyššího postavení a nezměrného bohatství.
Bývá vyobrazován s hlavou psa hyenovitého.
Horus
Horus je bohem nebes, měsíce a slunce. Po bitvě se Setuchem se stal prvním faraonem Egypta a všichni další faraoni byli považováni za jeho převtělení. Horus je jeden z nejuctívanějších a nejváženějších bohů Egypta.
Ve společnosti člověka Beka je nejdříve nafoukaný, ale postupně začne smrtelníky respektovat, a dokonce je mít i trochu rád. Jinak to ani nepůjde, pokud chce opravdu pomstít smrt svého otce Usira a vyrvat trůn z rukou uchvatitele Seta.
Bývá vyobrazován jako okřídlené božstvo s hlavou sokola. Jeho moc spočívá v očích.
Hathor
Po bohyni lásky, hudby a pití zatouží každý, kdo na ni pohlédne. Dříve byla známá jako Paní západu a její povinností bylo vést duše do zásvětí.
Bývá vyobrazována s kravskými rohy, které symbolizují propast, ze které vychází slunce za svítání a do které se večer vrací.
Hathor nosí Náramek čtyřiceti dvou hvězd, který ji chrání před démony temné říše chaosu.
Thovt
Bůh moudrosti oplývá všemi znalostmi světa. Je i písařem, který vede záznamy o všech věcech. Bývá vyobrazován s hlavou ibise.
Je si dobře vědom toho, že je géniem a využívá to k tomu, aby podkopal moc ostatních. Nedokáže nikomu důvěřovat, a tak si vytvořil stovky identických automatických kopií.
Astarté
Bohyně války jsou stejně krásné jako kruté. Jezdí na dvou obrovských hadech plivoucích spalující jed. Astarté má bílého.
Anat
Bohyně války jsou stejně krásné jako kruté. Anat byla uctívána jako bohyně chránící vládce v boji. Bývá vyobrazován s vysokou bílou pokrývkou hlavy. Jezdí na dvou obrovských hadech plivoucích spalující jed. Anat má černého.