fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65%
film / romantický, komedie, drama, USA, , 105 min., od 12 let
Letters to Juliet
Kinopremiéra v ČR 8.7.2010 v SK 19.8.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize dnes Star Life (hr) 21.00, ne. 2.3. JOJ Plus 04.45
Star Life (hr) 21.00
JOJ Plus 04.45




Ukázka
02:25



Každá Julie najde svého Romea.
Ve Veroně, městě zamilovaných, najde Sophie ve spáře mezi kameny dopis, který napsala před padesáti lety nešťastně zamilovaná dívka Shakespearově Julii. Rozhodne se na něj odepsat. Jenže netuší, jak moc toto rozhodnutí ovlivní její život.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tenhle film jsem chtela videt hlavne kvuli herecce Amande Seyfried, ano je to prijemna romanticka komedie, videla jsem sice zazivnejsi, nicmene namet, scenar je originalni, urcite nikoho neurazi.
Všechny komentáře k filmu 17+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dopisy pro Julii

Reportérka The New Yorkeru Sophie odjíždí se svým snoubencem, šéfkuchařem Victorem, na předsvatební cestu do italské Verony. Na nádvoří spatří ženy, které píší své vzkazy Julii a ukládají je do štěrbin v kamenné zdi. Sophie se seznámí s dobrovolnicemi, které na tyto dopisy odepisují. V jedné ze štěrbin najde dopis, který před padesáti lety napsala Angličanka Claire Smithová. Zamilovala se do italského mladíka Lorenza, ale nenašla odvahu s ním utéct a vrátila se domů. Sophie jí odepíše a k jejímu překvapení se Claire i s vnukem Charliem objeví ve Veroně. Obě ženy se rozhodnou, že se pokusí Lorenza najít, a Sophie chce příběh napsat do novin. Charlie je ale velký skeptik a od záměru je zrazuje. Victorovi Sophiin výlet nevadí, je zaměstnán jednáním s dodavateli zboží do své restaurace. Sophie vytipuje muže stejného jména v okolí a všichni tři po několik dnů jezdí a vyptávají se. Ale ani jeden z nich není tím Lorenzem, kterého Claire milovala. Sophie zpočátku nemůže Charlieho vystát, ale s přibývajícími hodinami zjišťuje, že není takový, jakým se jeví, a oba se pomalu sbližují. Před odjezdem si na jedné vinici chtějí dát víno. A Claire pozná Lorenza ve vnukovi majitele vinice..


O filmu

Sophie Hallová je mladá, ambiciózní začínající novinářka z New Yorku. Se svým snoubencem Victorem se vypraví na předsvatební cestu do italské Verony. Victor ale žije přípravami na otevření vlastní restaurace a veškeré zájmy soustředí na tento cíl. A tak Sophia zůstane ve městě věčných milenců ponechána sama sobě. Při toulkách městem zabloudí do Casa de Giulietta a probudí se v ní novinářský instinkt. Sleduje ženu, jež sbírá dopisy žen, které tu nechaly své vzkazy pro Julii. Tak objeví tým „Juliiných sekretářek“, místních dobrovolnic, které na dopisy odpovídají. Přidá se k nim a náhodou najde dopis starý 50 let. Tím, že jeho autorce odpoví, změní nejen její život, ale i svůj. Angličanka Claire Smithová totiž okamžitě přijede společně se svým vnukem Charliem, aby se pokusila najít svou první lásku - Lorenza Bartolliho. Což samozřejmě není tak snadné, jak se zprvu zdálo. Mužů toho jména žije v okolí Verony spousta. A tak společně s nadšenou Sophií a skeptickým vnukem putují po krásné krajině Toskánska a hledají. Cestou za tímto nejistým cílem si každý z nich uvědomí, co vše v životě zmeškal (nebo by mohl zmeškat) a nakonec si potvrdí starou známou pravdu, že na „lásku není nikdy pozdě“.

obrazek
Produkce

Fiktivní místo setkání Romea a Julie je každoročně navštěvováno půl milionem turistů. Zapózují si na balkoně nebo si pro štěstí sáhnou na bronzovou sochu Julie, takže je celá ohlazená. Zvláštní kategorií jsou ženy, které žádají Julii o radu ve svých milostných záležitostech. „Na legendě je krásné to, že jí všichni chtějí věřit,“ říká režisér Gary Winick. „Od 30. let Julie dostala tisíce dopisů z celého světa. Někdy je adresa pouze: Julie, Verona. Ale všem se dostane odpovědi. Ve Veroně totiž existuje Club di Giulietta, kde pracují dobrovolnice a odpovídají na dopisy. Někdy i s využitím externích překladatelů.“

Nápad na film přišel ve chvíli, kdy producentky Caroline Kaplanovou a Ellen Barkinovou zaujalo album Elvise Costella The Juliet Letters. Poté narazily na knížku sester Lise a Ceil Friedmanových Letters to Juliet, Celebrating Shakespeare´s Greatest Heroine, the Magical City of Verona and the Power of Love.

„Pro mě jsou nejzajímavějším a zároveň nejuniverzálnějším tématem lidské vztahy a emoce,“ podotýká režisér. „Někteří lidé mají životy přísně nalinkované, takže to vypadá, jako by se pohybovali na šachovnici. Každý tah logicky vychází z toho předchozího. Takže někdy je skutečně velmi obtížné zariskovat, a udělat neočekávaný tah. Vyžaduje to odvahu, aby se člověk odhodlal změnit svůj zaběhnutý život.“

Producent Mark Canton říká: „To, že jsme pro film získali Garyho, je velká trefa. Důležitá je jeho citlivost - protože jde v pravém slova smyslu o film o randění. Souvisí to s povahou lidí. Je těžké jít jinam, než mi radí srdce, ale mnohem těžší je jít za svým srdcem.“

Univerzálnost filmového jazyka potvrdilo i obsazení. Ve filmu hrají hvězdy z pěti různých částí světa - Amanda Seyfriedová (USA), Vanessa Redgraveová (GB), Christopher Egan (Austrálie), Gael Garcia Bernal (Mexiko) a Franco Nero (Itálie).

„Hlavní odpovědnost spočívá na bedrech Amandy,“ říká režisér o Seyfriedové. „Právě ona prochází největší proměnou. Poznává, na kolik důležitý je pro ni vztah, který původně trochu obětovala svým profesním ambicím. A i když pro ni tato cesta není snadná, na konci čekají dva zisky - najde náhradu za matku, která ji kdysi opustila, a opravdovou velkou lásku. Je autentická, legrační a dokáže hodně hrát očima.“

„Když jsme si přečetla text a uvědomila si, že bych měla být v každé scéně, řekla jsem si - to tedy bude hodně práce. Ale zaujalo mě obsazení filmu. Strašně ráda komunikuju s novými lidmi. Takže tohle natáčení pro mě bylo požehnáním, ale zároveň prokletím, protože na konci jsem byla strašně unavená,“ přiznává Seyfriedová.

„Pokud jde o Vanessu Redgraveovou, nebylo pro mě těžké si představit, jak bude úžasná. Protože ona je fantastická ve všem,“ říká režisér. „Jak říká naše castingová režisérka Ellen Lewis: Vždycky musíš mít herce, který nasadí laťku - další se přizpůsobí, a tím se zvedne celková úroveň filmu. A to je vlastně důvod, proč jsem obsadil Vanessu,“ směje se režisér. „Když jste na plátně s Vanessou, nelze zaostávat, je první na place a poslední odchází. Umí text nejen svůj, ale i všech ostatních.“

Seyfriedová dodává: „Pro Vanessu není nic nemožné, je odvážná, stále při věci, a nikdy na kameru nepůsobí nepřirozeně. Takže v její přítomnosti se člověk příjemně uvolní.“

Talentovaný Gael Garcia Bernal hraje Victora, Sophiina hyperaktivního přítele. „Je to typ role, jakou jsem až dosud nehrál. Viktor je velmi zvláštní. Má jídlo raději než cokoli jiného na světě a tuto vášeň chce sdílet se svou přítelkyní. Problém je, že Sophie má jiný názor.“ Seyfriedová dodává: „Sophie a Victor se sice mají rádi, záleží jim na tom druhém, ale nejsou naladěni na stejnou vlnu. Victor je zamilovaný do vaření a do svého snu. S Charliem je to jinak, postupně se ukáže, že to vzájemné pochopení mezi nimi funguje daleko lépe, i když si to nechtějí připustit.“

Právě obsazení role Charlieho, vnuka Claire, dalo produkci zabrat. „Museli jsme najít herce, který by byl uvěřitelný jako vnuk Redgraveové, a zároveň jako někdo, kvůli komu se Sophie rozhodne přehodnotit svůj dosavadní vztah. Získání Chrise Egana byl zásah boží. Dohodli jsme se na něm na poslední chvíli. Myslím, že právě casting je v takovém případě zásadní věc - je třeba, aby tu mezi ústředními hrdiny fungovala jakási chemie. A to se podařilo - je v tom magie a přitažlivost,“ komentuje režisér.

Naopak, najít Lorenza, ztracenou lásku Claire, se podařilo okamžitě. „Kromě toho, že je manželem Vanessy, je Franco Nero fantastický herec. Moment, kdy se ti dva po padesáti letech setkají, působí naprosto autenticky, a nebýt jeho, asi by to nebylo tak intenzivní. Navíc je důležité, že Franco je Ital a natáčelo se v Itálii - nemohlo to fungovat jinak než perfektně,“ říká Winick.

Připomeňme, že Nero a Redgraveová se poprvé setkali při natáčení muzikálu Camelot v roce 1966, kdy je dal dohromady režisér Joshua Logan. „Myslím, že Vanessa je nejlepší herečka, jakou jsem kdy viděl. To nejsou slova obdivujícího manžela. Vyslovili je dramatici Tennessee Williams a Arthur Miller a já s nimi souhlasím,“ říká Nero. „Za těch 43 let, co jsme spolu, jsem s ní pracoval 10x. A můžu prohlásit, že její talent je dar, který okouzluje všechny režiséry.“

Do dalších rolí obsadil Winick italské herce a herečky. Ať už jde o svérázné podoby různých Lorenzů, či sekretářky Juliiny.

obrazek
Natáčení

Kameramanem filmu byl Marco Pontecorvo, šéfem výpravy Stuart Wurtzel. Pro film bylo zásadní natáčení v Casa di Giulietta s legendárním Juliiným balkonem, na místě, kam se denně hrnou davy turistů. Tři měsíce trvalo vyjednávání s místními orgány, aby povolily uzavřít prostor na dva dny pro natáčení. Bylo třeba je přesvědčit, že film podpoří další návštěvnost této památky. Stuart Wurtzel lehce pozměnil místo natáčení (vstupní cestu do dvora, kde je bílá zeď pokrytá graffiti), přidal „falešnou“ vrstvu cihel, aby to vypadalo méně turisticky a více reprezentativně, tak jak to mohlo být za Juliiných časů. „Barvy Itálie jsou barvy země, a tak mě napadlo naladit barvu zdi do této barvy.“

I když režisér Winick tvrdí, že nechtěl, aby krása reálií přehlušila emocionální působivost filmu, snímek nabízí vskutku nádherná místa. Natáčelo se např. ve spektakulární Ville Arvedi, malé vesničce Soave (známé bílým vínem), středověkém městečku Siena („Když jsme natáčeli v úzkých uličkách a v historickém centru na Piazza del Campo, turisté byli tak zaujati památkami, že si kamery ani nevšimli...“), u Lago di Garda a na vinicích kolem Argiano, kde se vyrábí světoznámé víno Brunello.

Kouzelný hotýlek Borgo Scopeto Hotel, který je po staletí v soukromém vlastnictví jedné rodiny, usazený mezi vinicemi a olivovými háji 20 minut od Sieny, se stal místem, kde začalo společné putování Sophie, Claire a Charlieho po Toskánsku. Na posledních pár dní odletěli herci a štáb do New Yorku. Natáčelo se v Bryant Parku a na Times Square. Pro fiktivní Victorovu restauraci posloužil prázdný dům v Soho.

„Jsou filmy, kde právě místo hraje jednu z hlavních rolí. Vzhledem k tomu, že jsem vyrostl v New Yorku na filmech Woodyho Allena, mám pro to skutečně cit. Proto pro mě bylo důležité natáčet v Itálii. Ty barvy a vůně jsou nezaměnitelné a projeví se to i v hereckých výkonech,“ tvrdí režisér. Christopher Egan poznamenává: „Když jsme s Amandou natáčeli scénu se zmrzlinou v malé venkovní kavárničce v Sieně a pak strávili zbytek dne natáčením procházek po tom městečku, člověk podlehl kouzlu romantiky, i když jsme byli neustále obklopeni štábem. Památky, všude kolem znějící italština - to všechno vás prostě dostane.“

Redgraveová dodává: „Je to úžasný kraj. Já Itálii znám už z dětství, hodně se změnilo, ale to kouzlo tu pořád je. Ï když turisti jezdí stále do stejných regionů, myslím, že film jim tento kraj ukáže i z jiných stránek, které dosud neznali.“

Podobné filmy

Černá ovce
(Saved!) Oddaná evangelická křesťanka Mary nastupuje do posledního ročníku střední školy. ...
dnes 11.35
Nova Cinema
Bláznivá svoboda
(Crazy on the Outside) Tim Allen byl po třech letech propuštěn z vězení, kde si odpykával ...
dnes 13.50
Nova Cinema
Jsem agent
(I Spy) Agent Owen Wilson a šampión střední váhy Eddie Murphy musí získat zpět nejmoderněj...
dnes 18.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 21. 2. 2025 Svátek má Lenka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz