dětem / animovaný,
film / dobrodružný,
animovaný, USA/Austrálie,
2003,
72 min., od 7 let
The Jungle Book 2
Kinopremiéra v ČR 20.2.2003, DVD od 5.9.2003 Warner
Režie:
Steve TrenbirthHerci:
Anders Byström,
John Goodman,
Haley Joel Osment,
Mae Whitmanová,
Connor Funk,
více...Mauglí se opět vrací i se svými kamarády.Kniha džunglí 2 začíná krátce poté, co jsme se s Mauglím a jeho kamarády rozloučili na konci prvního dílu. Mauglí nyní žije v lidské vesnici a poprvé v životě poznává, co je to láska rodiny. K jeho novému životu patří malý bratříček Ranjan a nejlepší kamarádka Shanti, která jej původně zlákala k novému způsobu života. Život ve vesnici však vyžaduje také dodržování lidských pravidel, která jsou ve srovnání s úplnou svobodou v džungli pro Mauglího omezující. Mauglí navíc postrádá svého medvědího kamaráda Balúa, který také touží po opětovném setkání se svým přítelem z říše lidí. Zatímco se panter Baghíra a sloní hlídka plukovníka Hathiho snaží Balúovi zabránit v tom, aby se Mauglího pokoušel lákat zpět do divočiny, děti ve vesnici podléhají Mauglího nakažlivé písničce o džungli. Přestože byly už od narození poučovány o všech jejích nástrahách a vstup do džungle mají zakázán, díky Mauglího písničce se do hustého porostu vydávají ...
Uprav informace o filmuKomentář k filmu Velice slabé pokračování bez žádného nápadu, vtipu ani emocí. Dost podobné jako první díl, stejné postavy a nic nového.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVDWeb:
IMDB,
Titulky,
Oficiální stránka Videotéka:
přidat si do ní film
Popis filmu Kniha džunglí 2
Mauglí sa teraz pohybuje medzi dvoma svetmi. Žije v osade medzi ľuďmi a po prvýkrát spoznáva, aké to je žiť v milujúcej rodine. Najbližšie má k svojmu nevlastnému bratovi Randžanovi a k najlepšej priateľke Šantí, dievčaťu, ktoré ho vytiahlo z džungle. Žiť v spoločnosti ľudí však znamená pridržiavať sa ľudských zvyklostí a pravidiel, čo často znamená obmedzovanie slobody, na ktorú bol zvyknutý počas svojho voľného života v džungli. Tú sa mu stále nepodarilo vyrvať zo svojho srdca. Je mu smutno za starým priateľom medveďom Balú, ktorému Mauglí takisto veľmi chýba. Zatiaľ čo múdry panter Bagíra a slonia hliadka plukovníka Hathiho presviedčajú Balúa, aby ponechal Mauglího v jeho súčasnej ľudskej existencii, Mauglí múti hlavu svojim rovesníkom z dediny a vykresľuje im džungľu v tých najpríťažlivejších farbách. Pritom dedinské deti boli odmalička vychovávané v rešpekte pred nebezpečenstvami, ktoré v tajomnom pralese číhajú, a majú striktný zákaz doň vstúpiť. Mauglího lákavé rozprávanie, podporené ešte navyše rezkou pesničkou o krásach džungle, však zapôsobia na deti tak neodolateľne, že sa na vlastnú päsť vydajú do džungle. Našťastie ich zadrží Mauglího otčim, ktorý vzápätí potrestá Mauglího za jeho neposlušnosť. Medzitým sa ukáže, že Balú nie je jediný, kto by sa rád stretol s Mauglím. Zlý tiger sa zakráda okolo dediny práve v čase, keď sa Mauglí náhli na stretnutie so starým priateľom Balúom. Šantí si o Mauglího robí starosti, a tak v strachu oňho prekoná vlastný strach z džungle a vydá sa v jeho stopách, zatiaľ čo v jej stopách sa tajne a nenápadne zakráda Randžan. Balú sa pokúsi presvedčiť Mauglího, že jeho miesto je v džungli a použije na to všetky svoje schopnosti, vrátane svojho hudobného a speváckeho talentu. Radosť však netrvá dlho. Šer Chán, túžiaci po krvavej pomste, sa v sprievode známeho slizkého hada Ká dostane až k dedine a čaká na svoju chvíľu, Mauglí sa ocitá v nebezpečenstve, do ktorého nechtiac zatiahol aj svojich nových kamarátov, a dedinčania, vyburcovaní náhlym zmiznutím detí, sa vydávajú na záchrannú výpravu do džungle. Šantí a Balú sa musia spojiť, aby zachránili svojho spoločného priateľa z pazúrov zlého tigra a Mauglí sa napokon nevyhne dileme, koho si vybrať: či svojich starých priateľov, alebo svoju novú rodinu.
<>Obrázek nenalezen<>
Animovaný film Kniha džunglí, který byl natočen podle klasického příběhu Rudyarda Kiplinga v 60. letech minulého století pod režijní taktovkou Wolfganga Reithermana, se stal jedním z nejúspěšnějších snímků z produkce studia Disney. Poslední z filmů, vznikajících pod přímým dohledem Walta Disneyho, doprovázely vynikající hlasové výkony a poutavá hudba. Píseň "Bare Necessities" Terryho Gilkysona byla nominována na Oscara. V letech 1978, 1984 a 1990 se Kniha džunglí dočkala obnovené premiéry a v roce 1991 vyšla na videu.
"Závěr původní Knihy džunglí byl natolik otevřený, že nám umožnil prozkoumat další osudy jejích postav," říká producentka Mary Thorne. "Přímo se nabízela možnost zachytit okamžiky Mauglího dospívání. Potýká se s otázkami, které si v určitých chvílích pokládá každý člověk - zejména pak v důležitých okamžicích, které oddělují minulost od budoucnosti."
|
Jak Thorne přiznává, na klasické pojetí původního filmu nebylo jednoduché navázat. První Kniha džunglí však zároveň pobízela k návratu ke starým Mauglího kamarádům, zejména pak k jeho medvědímu příteli Balúovi, a stala se inspirací pro vznik nových postav, jakými jsou Shanti nebo Ranjan.
"Myšlence odvyprávět další příběh s těmito postavami se nedalo odolat, zvláště pak když mezi Mauglím a Balúem panuje tak nevšední přátelství," říká producent Chris Chase. "Čím více jsme o tom přemýšleli, tím více nám připadalo, že by se Mauglí po usídlení ve vesnici sice sžil s ostatními lidmi, ale zároveň by postrádal svůj předchozí způsob života."
|
Po vypracování dějové linie se filmaři zaměřili na další důležitou součást filmu - hudbu. Skladatel Joel McNeely zkomponoval zajímavý hudební doprovod s jazzovým nádechem, který na mnoha místech evokuje klasické motivy z původního filmu.
Autoři písní Paul Grabowsky a Lorraine Feather pak složili hudební kulisu k veselým scénkám - chytlavá písnička "Jungle Rhythm" je Mauglího příležitostí, aby ostatní děti z vesnice přesvědčil, že život v džungli není jen nebezpečný, ale také plný legračních příhod, a písničkou "W-I-L-D" se Balú snaží vrátit svého lidského přítele zpět do džungle.
|
Filmový štáb si také brzy uvědomil, že píseň "Bare Necessities" Terryho Gilkysona z původního filmu je skvělým prostředkem k vytvoření pojítka mezi prvním a druhým dílem a k oživení přátelství mezi Mauglím a Balůem. "Je to písnička, která nesmazatelně patří k Balúovi, a když se Balú ve filmu poprvé objeví, doprovází scénu právě tato píseň - jen ji bohužel zpívá sám. To mluví za vše," říká senior vicepresident společnosti Music for Walt Disney Television Animation Matt Walker.
Poté se režisér Steve Trenbirth a hlavní výtvarník Mike Peraza zaměřili na celkový vzhled filmu. Oba strávili dlouhou dobu studiem podoby první Knihy džunglí a všech souvisejících materiálů.
|
"Současná technologie nám poskytuje neuvěřitelné možnosti v oblasti práce s kamerou," říká Trenbirth. "V dnešní době jsme schopni výrazně obohatit výtvarnou stránku filmu a zvolit mnohem ,filmovější' přístup k práci s kamerou. Jako vždy je velmi důležité sloučit současnou technologii s tradiční animací takovým způsobem, aby výsledek působil kompaktním dojmem. Nechceme, aby byly efekty jakkoliv rušivé - jsou zde pouze proto, aby obohatily vyprávění."
Použití počítačové grafiky bylo stěžejní zejména ve scéně, ve které Balú spolu se stovkou dalších zvířat předvádí své hudební číslo "W-I-L-D". Díky počítačové technice se kamera mohla pohybovat v centru dění a libovolně kroužit okolo zvířat.
|
V oblasti tradiční animace byl kladen důraz zejména na herecké výkony animovaných postav ve chvílích, které nejsou doprovázeny dialogy. V takových okamžicích museli animátoři vyjádřit myšlenky a emoce postav pomocí jejich očí a mimických gest.
"Jedním z nejtěžších úkolů při natáčení animovaných filmů jsou právě tiché scény, ve kterých musí postavy opravdu hrát a vyjadřovat navenek své vnitřní pocity," říká Trenbirth. "Jsou to okamžiky, kdy musí divák pochopit radosti i trápení postavy bez jakýchkoliv slov. Právě tyto chvíle jsou ve filmu emocionálně nejsilnější."
|
"Walt Disney přišel na to, že jedním z důvodů, proč si postavička Mickeyho Mouse získala tak obrovskou popularitu, byly kruhové tvary, použité v jeho výtvarném návrhu," vysvětluje Peraza. "Oblé a měkké tvary působí neškodně a jsou dobře přijímány dětmi. Právě proto jsou na zlých postavách jako je Šer Chán nebo Cruella de Vil zřetelné ostré úhly a tvrdé rysy - vyjadřují zlo a nebezpečí."
Právě z tohoto důvodu je postava Balúa namalována se zvláštním důrazem na měkkost a zaoblenost kresby. Ostré úhly v některých částech těla (drápy, srst za ušima) proto byly zakulaceny.
Původní film, jeho autoři a fakt, že se jednalo o poslední snímek, který vznikl pod přímým dohledem Walta Disneye, byl pro filmový štáb velkou inspirací. "Skoro každý výtvarník v této budově se dostal k animovaným filmům díky Waltu Disneyovi," říká Chase. "A práce na tomto filmu byla s přihlédnutím k historickému významu jeho předchůdce dokonalou inspirací."
|
Steve TrenbirthMá za sebou mnoho let praxe v australské odnoži studia Walt Disney. Zde začal v 21 letech svou kariéru jako vedoucí animace a podílel se na televizních seriálech jako Goof Troop, Darkwing Duck nebo Aladdin. Poté spolupracoval na pokračování filmového hitu Aladdin jménem The Return of Jafar a dalších filmech Aladdin and the King of Thieves, Lví král 2: Simbův příběh a Lady a Tramp 2. Podílel se také na filmu An Extremely Goofy Movie. Kniha džunglí 2 je jeho režijním debutem.
Karl GeursDržitel dvou cen Emmy a mnoha ocenění za animované filmy. Nejvíce se proslavil díky své práci na televizních příbězích o Medvídkovi Pů. Podílel se mimo jiné na seriálu The New Adventures of Winnie the Pooh a kritiky ceněném filmu Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin. Geurs pracoval pro společnosti Disney, Warner Brothers a Nickelodeon jako režisér, producent, story editor a scénárista a v současné době připravuje další projekty z produkce studia Disney.
Joel MCNeelySložil hudební doprovod k již více než 40 filmům včetně Návrat do Země Nezemě, Soldier a Vegas Vacation. Jeho hudba doprovázela také seriály Dark Angel a Tiny Toon Adventures. S orchestrem nahrál přes 30 alb klasické filmové hudby včetně kompletní sbírky hudební tvorby dvorního skladatele Alfreda Hitchcocka Bernarda Herrmanna.
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů
napiš nám.