fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    

59%
komedie / romantický / muzikál, USA/Velká Británie/Francie, , 93 min., od 12 let
Love's Labour's Lost

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:37



"Shakespeare aktuální jako vždycky!"
Čtyři dobře vypadající aristokrati uzavírají přísahu, že se po celé tři roky zbaví pokušení, co se týče žen a celé své životy zasvětí studiu. Nebýt toho, že se seznámí s jistou princeznou a jejími nádhernými společnicemi, možná by svého slibu dosáhli. Mladická odhodlanost se ale pod tíhou výslovné krásy začíná drobit na atomy.

Kennethova poslední adaptace Shakespeara je odvážná, lehce excentrická. Přeměnil tuto hořce sladkou komedii v muzikál odehrávající se ve třicátých letech. Broadway je zde vylíčena v celém svém lesku té doby. Autor ve filmu významně staví na písních Gershwina, Berlina a Portera, Shakespearův mistrovský text je zde ale zachován. Tančí a zpívá zde mnoho čerstvých tváří, jakými jsou Alicia Silverstone v roli sebevědomé francouzské princezny, nebo Alessandro Nivola jako idealistický a mládím překypující král.

Zdařilý experiment se světem vyšlým z módy byl pro Branagha neodolatelným, stejně tak jako je pro hýřivé mladíky neodolatelný samotný princip ženy
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Kenneth Branagh /Za Zimniho Slunovratu, Frankenstein/ natocil priserne nudny film o nicom. Pribeh je umely az strach, po hereckych vykonoch tu niet ani stopy a rezia je doslova kretenska. Scenar je taky hrozny, ze horsie su uz len dialogy. 5 %
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Marná lásky snaha

obrazek
Píše se rok 1939. Král z Navaru (ALESSANDRO NIVOLA) si pozval tři ze svých nejbližších přátel, aby spolu s ním přísahali, že tři roky zasvětí pouze studiu. Přísaha obsahuje ještě další přísné body - nestýkat se se ženami, jeden den v týdnu se postit a spát pouhé tři hodiny v noci. Zatímco Longaville (MATTHEW LILLARD) a Dumaine (ADRIAN LESTER) se ochotně upíší na tři roky svého života, Berowne (KENNETH BRANAGH) vyzývá krále :

"Ó, to jsou jalové úkoly, je příliš těžké je dodržet
nevidět ženy, studovat, postit se a nespat."

Král odsekne, že to jsou přesně tato "marná potěšení", která jim brání v pokroku. Berowne nakonec také podepíše přísahu, ale nezapomene připomenout, že francouzská princezna je na cestě do Navarru a dostává je tak do velmi ožehavé situace.

Královo nařízení je také zkoušeno příjezdem Dona Armada (TIMOTHY SPALL), španělského nóbl pána. Do hry se navíc dostává varietní klaun Costard (NATHAN LANE), místní dívka Jaquenetta (STEFANIA ROCCA), Moth (ANTHONY O´DONNELL) a policista Dull (JIMMY YUILL). Costard se dá dohromady s Jaquenettou, čímž poruší nařízení vyhnout se ženám. Král vynese dekret, že Costard bude za trest držet ve vězení hladovku pod Donovým dohledem.

Francouzská princezna (ALICIA SILVERSTONE) slyšela o králově přísaze a žádá po svém společníku Boyetovi (RICHARD CLIFFORD), aby králi vyřídil, že přijela s diplomatickými účely - touží uzavřít dlouhodobou finanční smlouvu mezi oběma královstvími. Když se společnost navzájem seznámí, Boyet žertuje o každé dívce, Dumaine se příležitostně ptá na Katherine (EMILY MORTIMER), Longaville toho chce vědět spoustu o Marii (CARMEN EJOGO) a Berowne zjistí, že ho magicky přitahuje Rosaline (NATASCHA McELHONE).


obrazek
Princezna a její doprovod musí zůstat až do uzavření smlouvy a muži se děsí té komplikované situace, do níž se dostali. Nikdo z nich nechce přiznat, že se zamiloval a tím tak zradil slavnostní přísahu. Ale také nikdo z nich nemůže sám sobě zapírat své pocity.

Don Armado navštíví Costarda v cele a požádá ho, aby předal dopis slečně Rosalině. Costard se přirozeně splete a doručí Armadův dopis princezně a Berownův Jaquenettě.

Negramotná Jaquenetta poprosí královy učitele Holofernii (GERALDINE McEWAN) a Nathaniela (RICHARD BRIERS), aby jí dopis přečetli, a tak brzy dojde k odhalení omylu. Jaquenetta a Costard to hned spěchají říci králi.

Berowne je pln vášně a stává se z něj básník. Brzy zjišťuje, že král, Longaville a Dumaine jsou také šíleně a nekontrolovatelně zamilováni. Jeden ukazuje na druhého a Berowne se přetvařuje a viní své druhy ze zrady, když v tom do místnosti vběhne Jaquenetta a mává dopisem určeným Rosalině. Berowne se tedy přiznává, že je zamilovaný do Rosaliny a král konstatuje, že jsou zamilovaní všichni čtyři, čímž porušili přísahu. Berowne pronese, že jen skrze lásku se učíme všechno, co potřebujeme znát.

Všeobecné veselí je pokaženo nepříjemnou zprávou, že princeznin otec - král Francie - je mrtev. Princezna se neoblomně rozhodne ihned odjet do Francie a milostné páry si poprvé užívají chvilky něžností.

Slečny se ale odmítnou mužům zaslíbit a chtějí sílu jejich citů ověřit ročním odloučením...


Kenneth Branagh (rozhovor)
obrazek Proč je v současnosti Shakespeare pro filmaře tak populární?
To je jednoduché. Jak jeho příběhy, tak i postavy z jeho her jsou stále živé. Shakespeare mistrně objasňuje všechny lidské pošetilosti a slabosti. Filmy podle Shakespearových her, které byly natočeny ve čtyřicátých a padesátých letech - mezi nimi byly i filmy Orsona Wellese (Othello, 1952 a Macbeth, 1948) a Laurence Oliviera (Jindřich V, 1944; Hamlet, 1948 a Richard III, 1954) - stavěly na jevištních základech. V devadesátých letech se upouští od těchto jevištních ztvárnění a nastupuje čistě filmový trend. Režiséři nazírají na hry z úplně nového pohledu. Film z roku 1996 Romeo + Julie Baza Luhrmanna představil Shakespearovu hru ve velmi radikálním světle. A film Zamilovaný Shakespeare (režie John Madden, 1998) vnesl světlo do Shakespearova života. Přestože se jednalo o fiktivní příběh, byl to velmi lidský pohled na jeho život. Divákům se takový přístup líbí. Jak režiséři, tak i herci mají menší strach ze slavného jména a publikum je připraveno zhlédnout film jako zábavu a nikoli jako inteligenční test.

Co se vám na filmu Marná lásky snaha líbí nejvíc?
Je to hra, kterou spousta lidí nezná a zároveň je to krásný příběh o lásce. Navíc je tato hra velmi legrační a přímo hýří romantickou láskou. Je to hra o manželství bez cynismu a o ženách takových, jaké skutečně jsou. V něčem připomíná jinou Shakespearovu hru - Mnoho povyku pro nic. Shakespeare se raduje - a my s ním - z toho, jak pošetilí mohou být zamilovaní muži.

Proč jste film situoval těsně před začátek druhé světové války ?
Každý v té době hledal nějaký smysl v chaotickém světě, ve kterém se všechno měnilo. Na konci hry milostné páry nemohou zůstat spolu nejen proto, že umírá francouzský král, ale také proto, že se schyluje k válce. Potom se otázka, jestli se ještě někdy sejdou, stává bolestnou.

Proč jste film natočil ve stylu muzikálu ?
Hra velmi dobře koresponduje s hudbou. Hudba, tanec, elegance a styl jde prostě s "Marnou lásky snahou" doslova ruku v ruce.
Vystříhali jsme hodně materiálu a místo toho použili nádherné písně od Cola Portera, Irvinga Berlina nebo George Gershwina, jejichž texty jsou bezpochyby vtipné stejně jako texty Shakespearovy. Shakespeare se snažil ukázat, jak hloupé, báječné, pošetilé a mučivé je býti zamilován. A písně, které jsme k filmu vybrali, vlastně říkají totéž.

Bylo těžké nalézt ty pravé písně ?
Hledal jsem je několik let. Vlastně už od doby, kdy jsem dostal nápad natočit tenhle film. Chtěl jsem najít písně, které by se opravdu snadno včlenily do kontextu filmu. Měly mluvit k tomu, jak se jednotlivé postavy cítí, a také rozvíjet děj filmu. Tak například, když Berowne mluví k svým třem společníkům o neuvěřitelné síle lásky, používá tato slova :

"A když mluví láska, hlas všech bohů,
nebe se stává jednou velkou netečnou harmonií."

Je tak dojat, že chce své city vyjádřit písní a tak prostě začne zpívat :

"Nebe, já jsem v nebi a mé srdce buší tak,
že stěží mohu promluvit."

Nebo když všichni čtyři muži píší svým vyvoleným zamilované dopisy, zpívá se píseň : "Chtěl bych tě rozmačkat". Myslím, že nahradit některé texty písněmi byl dobrý nápad,. Tato hra je jednou z Shakespearových prvních děl, a proto je tak romantická a necynická - hodně podobná Hollywoodským muzikálům, odkud jsme právě tyto písně převzali.

Bylo hodně těžké najít vhodné obsazení ?
Vždycky je to těžké... My tu máme čtveřici mužů a žen, a přestože někteří z nich ani moc na scéně nemluví, jsou tam celou dobu, a tak bylo důležité obsadit tyto role charismatickými herci. Hledal jsem také takové herce, kteří do práce vnesou svoji energii. Nejenom, že se museli naučit Shakespearovy texty, ale museli umět i zpívat a tančit. Měli jsme jenom tři týdny na zkoušení a za tu dobu jsme museli dát dohromady opravdu funkční tým herců.

Proč jste si tedy nevybral profesionální zpěváky a tanečníky ?
Protože herec může do tance a zpěvu vložit ještě svou duši.

Proč jste si chtěl zahrát právě Berowneho ?
Před nějakým časem jsem v té hře hrál na divadle. Hrál jsem krále a každou noc jsem poslouchal Rogera Reese, který hrál Berowneho a zbožňoval jsem ty jeho věty. Má ve hře jeden báječný proslov, a to v momentě, kdy všichni čtyři poruší přísahu a hledají způsob, jak by se ospravedlnili. Berowne vypráví o transformující síle lásky a já jsem prostě chtěl říkat tahle slova... Tenhle proslov je krásný jako celý Shakespearův text. Berowne má sice také svoje chyby, ale nechybí mu schopnost těšit se ze světa.

Jaký byl váš celkový koncept nálady a atmosféry ve filmu ?
Určitě se mělo jednat o povznášející, romantickou a klidnou atmosféru. Nálada se měla podobat nádherné prázdninové lásce, která je ale vyrušena druhou světovou válkou. Chtěli jsme vytvořit určitou fantazii, kde by síla lásky zvyšovala veškerou intenzitu prožívání. Barvy, kostýmy, líčení - to vše je zvýrazněno. Chtěl jsem, aby si publikum užilo vizuálních efektů, které jsou přeci jenom také součástí romantické lásky.

Bylo těžké zároveň hrát, zpívat, tancovat a režírovat ?
Bylo to náročnější, než jsem si dokázal představit - a bylo lepší, že jsem si to před natáčením neuměl představit, protože jinak bych ten film asi nenatočil.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 4. 2025 Svátek má Valérie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz