fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

60%
film / komedie, akční, dobrodružný, fantasy, USA, , 107 min., od 7 let
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian
Kinopremiéra v ČR a SK 21.5.2009, DVD od 12.10.2009 Bontonfilm, Blu-Ray od 7.4.2021 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25



Světla zhasla, dobrodružství začíná.
Ve muzeu Smithsonian institutu ve Washingtonu nastala noc. Strážci odešli domů, světla zhasla, dětští návštěvníci jsou doma ve svých postelích... přesto je v "prázdném" muzeu podivný šramot. Bývalý noční hlídač Larry Daley je zatažen do těžko představitelného dobrodružství, ve kterém ožívá sama historie. V druhém pokračování akčně-dobrodružné komedie Noc v muzeu musí Larry čelit bitvě tak rozsáhlé, že se může odehrávat jen v rozlehlých chodbách největšího muzea na světě. Larry se musí pokusit zachránit své neživé přátele, kteří se náhle ocitli v ohrožení mezi dalšími muzejními skvosty, jež - od slavných obrazů na stěnách po vesmírné lodě v halách - náhle dostaly svůj rozum. Noc v muzeu 2 je historicky první film, který byl natáčený v komplexu muzea Smithsonian - největšího a nejnavštěvovanějšího muzea světa. Zábava začíná ve chvíli, kdy Larry opustí bídně placenou práci muzejního hlídače a stane se žádaným vynálezcem teleshopingových produktů. Zdá se, že konečně má vše, po čem toužil - přesto v jeho životě něco schází. Něco ho táhne zpět, tam kde to měl rád - do přírodovědného muzea, kde kdysi zažil neopakovatelnou magickou noc. Při návratu zjistí znepokojující odhalení. Jeho nejoblíbenější exponáty, ve skutečnosti jeho nejlepší kamarádi, jsou považovány za zastaralé. Zabaleny v bednách už čekají na odvoz do ohromných archívů muzea.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Celkem pěkná komedie dokonce s prvky vzdělávání z historie. Bohužel přichází nová doba a nedivil bych se, kdyby ten film zanedloho zakázali. Ze zpráv: V USA hromadně padají i další sochy 23.6. 2020 ČTK, CNN, Právo: Za své údajné rasistické názory se do depozitáře (v tom nejlepším případě) bude poroučet i 80 let stará jezdecká socha prezidenta Theodora Roo­sevelta (1901–09) z Přírodovědeckého muzea v New Yorku, jejíž kompozice byla už delší dobu předmětem kritiky. (Konec civilizace).
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Larry Daley (Ben Stiller) prožil před pár lety v muzeu poněkud zvláštní dobrodružství, tentokrát je ale vše trochu jiné. Aby ne, když tentokrát nocuje ve Smithsonianském institutu ve Washingtonu, největším muzejním komplexu na světě.    Nejdřív si ale řekněme, co se změnilo od minula. Larry totiž už nepracuje jako hlídač, ale je hvězdou teleshoppingu a jeho vylepšené svítilny a klíčenky jsou hitem sezóny. Může tak sobě i svému synovi Nickovi dopřát cokoliv si zamanou. Přesto jakoby Larrymu něco chybělo. Vydá se tedy za svými přáteli, kteří tráví svůj život v newyorském Přírodovědném muzeu. Ti z vás, kteří viděli první díl, vědí, že se jedná o místní exponáty, které v noci ožívají díky zlatému egyptskému artefaktu.    Když se s nimi setká, zjistí, že muzeum právě dočasně zavírá kvůli modernizaci, a že bude velká část stávajících exponátů odvezena do Washingtonských skladů. Šokovaný Larry se tomu snaží zabránit, ale už je pozdě. Plán je tedy takový, že zlatá deska zůs... Celá recenze
moviefan, 7 z 10

Popis filmu Noc v muzeu 2

Larry Daley opustil bídně placenou práci hlídače v muzeu a stal se žádaným vynálezcem. Zdá se, že má konečně vše, po čem toužil, přesto mu v životě něco schází. Cosi jej táhne zpět do muzea, tam, kde to měl rád a kde kdysi zažil neopakovatelnou magickou noc. Larry netuší, že mezitím jsou jeho nejoblíbenější exponáty (a zároveň jeho nejlepší kamarádi) už považovány za zastaralé, a tak zabaleny v bednách čekají na odvoz do ohromných depozitářů v největším muzeu na světě, v Smithsonian ve Washingtonu. Jejich další osud je tak náhle velmi nejistý - tedy jen do chvíle, než jeden z nich, miniaturní kovboj Jedediah zavolá Larrymu a popíše mu hrozící katastrofu... Egyptský vládce Kahmunrah je po třech tisíciletích spánku v prachmizerné náladě. S trojicí nejnenáviděnějších přisluhovačů světa, jmenovitě carem Ivanem Hrozným, císařem a vojevůdcem Napoleonem Bonaparte a mafiánem Al Caponem zmobilizují všechny své přívržence a plánují převrat, při kterém ovládnou nejdřív muzeum Smithsonian a pak rovnou i celý svět. Rozhněvaný Larry rychle přijíždí do Washingtonu. Při své záchranné misi potká několik výjimečných nových přátel: excelentního Alberta Einsteina, čestného Abrahama Lincolna i naprosto okouzlující exponát - nezkrotnou Amelii Earhartovou, jež v Larrym probudí jeho ztracený smysl pro dobrodružství a zábavu. Se starými kamarády, jako jsou Teddy Roosevelt, Octavius, Sacajawea, Attila Hun a neandrtálci, se Larry nezastaví před ničím. Dříve, než se rozední, musejí nastolit v muzeu pořádek.


O filmu

obrazek
Větší muzeum, větší dobrodružství

Mega hit Noc v muzeu vyvolal spalující otázku, která začala zajímat každého, kdo někdy navštívil muzeum: co se děje se všemi exponáty, když zhasnou světla a návštěvníci jdou domů? Příjemně barevná odpověď oživila velké množství zábavných, roztomilých a vtipných postav z historie, jako jsou neandrtálci, kovbojové, američtí prezidenti, dinosauři nebo Socha svobody. Doprovázeny byly nočním hlídačem, který díky radosti a přátelství s nečekanými kamarády, poprvé v životě dokázal, že také umí zvítězit.

Ale odkud vlastně tento Larry Daley pochází? Autoři Noci v muzeu věděli, že jestli má Larry zažít další fantastické dobrodružství, musí se udělat pořádný krok - ve velikosti, dobrodružství i překážkách, které bude Larry muset zdolat. Co je ale větší než Muzeum historie přírody v New Yorku? Kde hledat ještě rozsáhlejší muzeum s ještě více okouzlujícími výstavami - od pravěkých zvířat, přes středověké šperky po ultra moderní vesmírné rakety. Kde nalézt místo, kde bude dost prostoru pro napětí, zábavu a ve finále zkoušku Larryho odvahy a oddanosti, když najednou všechno ožije? Existovala jen jedna odpověď. A vedla přímo do hlavního města Spojených států - Washingtonu a do jediného muzea založeného samotnými daňovými poplatníky - okouzlujícího Smithsonian institutu.

“Chtěli jsme, aby všechno, co jsme udělali v jedničce, bylo za A. větší a za B. lepší,” vysvětluje režisér obou dílů Shawn Levy. “Chtěli jsme, aby Larryho dobrodružství bylo ještě víc podmanivé, a aby mu pomohlo znovu najít cestu k jeho lepšímu já, ke kterému přičichl v první Noci. S Benem Stillerem jsme se dříve shodli na tom, že další pokračování nebudeme točit, dokud nebudeme mít nový, velký příběh. Když se objevil nápad, že vezmeme Larryho do Smithsonian, věděli jsme, že to je to pravé. Byli jsme nadšeni.”

Samo muzeum přidalo svojí velikostí filmu rozsah. Smithsonian bylo založeno v roce 1846 díky závratné částce 500 000 dolarů, věnované britským vědcem Jamesem Smithsonem, který ačkoliv v Americe nikdy nebyl, chtěl, aby měla tato země výjimečné místo zasvěcené “vzestupu a šíření znalostí.” Po více než 150 letech je Smithsonian Institut středem dění ve Washingtonu, největším muzejním komplexem na světě a depozitářem všeho, od starodávných kostí, přes dokumenty americké historie po kulturní artefakty jako je křeslo televizního hrdiny Archieho Bunkera. Přes 25 miliónů návštěvníků je každý rok uchváceno vším, co budova ukrývá, ať jsou to úchvatné malby v Národní galerii nebo některé z prvních letadel, vystavených v Národním muzeu letectví a kosmonautiky.

Nápad použít muzeum nejen jako kulisy, ale jako významnou součást filmu, bylo pro štáb, jako když necháte hladové dítě, aby si v cukrárně dělalo, co chce. Muzeum rozdmýchalo vášeň celého týmu, včetně scénáristů Thomase Lennona a Roberta Ben Garanta, kteří adaptovali oblíbenou dětskou knížku Milana Trence pro první Noc v muzeu. Větší muzeum pro scénáristy znamenalo více příležitostí pro kouzelné souboje, překvapivé bitvy a neodolatelné vyprávění. “Narozdíl od Přírodovědeckého muzea, které je v jedné budově, Smithsonian se rozprostírá po celé třídě National Mall,” připomíná Garant. “Museli jsme se poprat s úkolem, jak vymyslet příběh, který by prostupoval celým komplexem, aniž by to byl nepřetržitý úprk.”

Nakonec soustředilo scénáristické duo většinu děje do několika nejlákavějších míst muzea: Muzea letectví a kosmonautiky (nejnavštěvovanější muzeum na světě), Smithsonianského kostela a Lincolnova památníku.

Ale co by přivedlo zarytého newyorčana Larryho do Washingtonu? Když se scénáristé s Larrym potkali naposledy, zastihli ho spokojeného s tím, že konečně v životě dosáhl něčeho důležitého - stal se nočním hlídačem, který poznal Přírodovědné muzeum lépe, než si kdokoliv jiný uměl představit. Když přemýšleli, co by mohl zažít příště, říkali si, že asi bude chtít dosáhnout většího úspěchu. Jako vynálezce společnosti Daley Devices se ale Larry cítí víc ztracený než kdy předtím, sice získal peníze a slávu, ale přišel o přátelé, zábavu a smysl života. Stejně tak exponáty, které zanechal v muzeu, zažily změnu osudu. Kdysi milovány dětmi z celého světa, upadly v super moderní době v nemilost a jak Larry zjistí, jsou zabaleny v krabicích a připraveny k uklizení do muzejních archívů. To je začátek scénáře. Pak scénáristé nechali muzeum Smithsonian samotné, aby je inspirovalo, co se bude dít dál.

obrazek
Některé z nejoblíbenějších expozic muzea rozjiskřily představivost autorů do nových směrů. Muzeum letectví a kosmonautiky přispělo dobrodružnou pilotkou Amelií Earhart a jejím třešňově červeným letadlem Lockheed Vega (ve kterém vytvořila rekord v přeletu nad Atlantikem) a přesunulo scénáristy a hlavně Larryho do nečekaného milostného vztahu. Když Ameliina socha ožije, stane se Larrymu nejen parťákem, ale nenadále objektem zalíbení, který v něm probudí jeho ztracený smysl pro humor. “Ve chvíli, kdy jsme viděli výstavu o Amelii Earhart, byli jsme rozhodnuti, že ona bude hlavní ženská postava, která pomůže Larrymu najít cestu domů, doslova i obrazně,” říká Lennon.

Garant a Lennon se vyřádili na Ameliině dobovém slovníku. Její řeč obohatili vtipnými výrazy jako “boffos,” “bradu vzhůru” a “skidaddles.” “Chtěli jsme, aby mluvila podobně jako Katharine Hepburn ve filmech Howarda Hawkse,” vysvětluje Garant.

Amelia se okamžitě stala stěžejním kamenem příběhu, který měl hlavní vliv na budoucí směřování Larryho života, jež se změnil během jedné nezapomenutelné noci, která bohužel nemůže přetrvat. Režisér Shawn Levy k tomu dodává: “V novém příběhu jsme zachovali hlavní rysy, které se divákům líbily na prvním filmu - je to zábavné, laskavé a plné kouzel. Přidali jsme ale něco nového. Dvojka je emocionálně zajímavější neboť milostné vzplanutí mezi Larrym a Amelií se stane srdcem příběhu. Naším cílem bylo udělat pokračování ještě více ohromující a dobrodružné, ale také prohloubit téma a vztahy. Amelia a Larry prožijí krásnou, nahořklou romantiku, neboť oba ví, že příští ráno bude Amelia zase sochou z vosku.”

Filmaři měli možnost vymyslet příběh, ve kterém se setkají nejstatečnější dobrodruzi a největší mozky historie, ačkoliv v reálu by se nikdy nepotkali. “Jejich setkání a hovory znamenaly velký prostor pro komedii, ale zároveň alespoň částečně připomínají naše dějiny,” říká režisér Levy.

Larrymu se parťák s navigačními schopnostmi rozhodně hodí, vždyť se ocitl ve světě, kde cokoliv a kdokoliv oživne, kdykoliv se mu zachce. Jasně, Larry už viděl sochy chodit a exponáty se pohybovat, ale nikdy nebyl uvnitř jedněch z nejznámějších obrazů a fotografií. “Novým prvkem filmu je, že ožívají umělecká díla, což mne jako milovníka umění mimořádně potěšilo,” říká Levy.

S novými výstavami se samozřejmě setkáváme i s jejich obyvateli. Hlavním z nich je hanebný padouch, se kterým se Larry musí utkat: oživlý egyptský faraón Kahmunrah (Hank Azaria), starší a podlejší bratr faraóna Ahkmenraha z prvního filmu. Ďábelský vládce chce z muzea udělat základnu pro svoji Podzemní armádu, s jejíž pomocí ovládne svět. Spojence pro svoji “osu zla” hledá napříč muzeem. Seznam zahrnuje ruského cara Ivana Hrozného, který je přesvědčený, že ho nikdo nepochopil, francouzského vojenského génia Napoleona Bonaparte, který nadále trpí komplexem z malého vzrůstu a mladého amerického gangstera jménem Al Capone.

Dalším nováčkem, který sehraje klíčovou roli, je vůdce z americké občanské války, generál Custer. Od doby, kdy byl poražen v bitvě u Little Big Hornu, očividně trpí nízkým sebevědomím. “Vybrali jsme Custera jako opak Teddyho Roosevelta,” říká Lennon, “je to někdo, kdo přes nejlepší úmysly, vždycky poradí špatně a je prakticky k ničemu.”

S tolika charismatickými, akčními muži a ohromujícími muzejními halami si tvůrci mohli dovolit vymýšlet odvážnější scény a kulisy. “Máme Muzeum letectví a kosmonautiky, kde ožijou všechna letadla a rakety a všechna chtějí vyletět střechou ven. Máme honičku uvnitř fotografie. Máme scénu, ve které Amelia Earhart ukradne letadlo bratří Wrightů, vyletí z muzea a nabourá do Smithsonianského kostela. A konečně, máme velkou královskou bitvu, vrcholný souboj o muzeum, ve které se naše oblíbené postavy, armáda dobrých -- Larry, Amelia, Attila Hun, Sacajawea, Rodinova socha the Thinker, Venuše, generál Custer a piloti Tuskegee Airmen - utkají s Kahmunrahou, Ivanem, Napoleonem, Al Caponem a jejich armádou darebáků v posledním souboji!”

Levy shrnuje “Toto je příběh, který jsme já i Ben měli v hlavě, když jsme přemýšleli, kam povedeme Larryho Daleyho. A věděli jsme, že k tomu budeme chtít pracovat jen s těmi nejlepšími herci a filmaři.”

obrazek
Na výstavě: postavy nové a důvěrně známé

Ben Stiller jako Larry Daley, bývalý noční hlídač
V první Noci v muzeu hraje Ben Stiller nočního hlídače, který díky nové práci v Přírodovědném muzeu objeví svoje schopnosti, když musí přežít noc, během které ožijí všechny exponáty v muzeu… a začnou ho pronásledovat. Noc v muzeu 2 zastihne Larryho ve zcela nové situaci. Stal se z něj úspěšný vynálezce teleshoppingových reklam. Získal bohatství a dokonce povrchní slávu, ale zdá se, že ztratil něco, co nedokáže popsat. Naštěstí ve chvíli, kdy vstoupí do nového dobrodružství v Smithsonian muzeu, vzpomene si na důležitost přátelství a jaké to může být, když následujete svá přání.

Bylo jasné, že úspěch Larryho druhého dobrodružství stojí a padá s Benem Stillerem. Po akční komedii Tropická bouře, byl Stiller rád, že se může vrátit do čistého a nevinného světa muzeí.

“Na začátku natáčení prvního filmu jsme se s Benem téměř neznali, ale teď k sobě máme velkou důvěru a porozumění, což nám dalo víc svobody. Oba jsme cítili, že chceme udělat něco ještě většího. A Ben má skvělou, rychlou komediální mysl, která vždycky přináší zlaté nápady,” říká režisér Levy.

Hrát Larryho v muzeu Smithsonian znamenalo pro Stillera splnění dětského snu. “Smithsonian bylo vždycky moje nejoblíbenější muzeum. Pamatuji si, že jsem sem chodil jako dítě, protože tam mají vesmírnou loď Enterprise ze Star Treku,” říká Stiller. “Tentokrát není Larry ohromený oživlými exponáty, protože už ví, co má očekávat,” dodává.

Další Stillerovou motivací bylo Larryho milostné vzplanutí k jedné z nejkouzelnějších a nejtajemnějších žen historie, Amelií Earhart. “V prvním díle jsem byl trochu osamělý, protože jsem byl sám proti exponátům,” říká Stiller. “Tentokrát má ale Larry s kým běhat po muzeu a díky tomu je to ještě zábavnější.”

Jediná věc, na kterou se Stiller netěšil, byly opice kapucíni, které ho v prním filmu otravovaly. “Opice jsou zpátky, ale já z toho mám jen malou radost, neboť na ně mám traumatizující vzpomínky z prvního natáčení,” vtipkuje Stiller.

Další věc, která Stillera motivovala natočit dvojku, bylo vědomí, že jejich film přilákal do muzeí více lidí. “Je hezké slyšet, že v době, kdy existuje tolik rozptýlení, se děti těší, že půjdou do muzea.”

Amy Adams jako Amelia Earhart, letecká průkopnice
Jen málo žen symbolizuje dobrodružného ducha víc než Amelia Earhart, průkopnice v letectví, která se do dějin zapsala svými sólo lety. Amelia byla známá svojí inteligencí, smyslem pro humor a nebojácností. Poté, co jako první žena přeletěla Atlantik, se jí začalo říkat “Lady Lindy”. Byla na výsluní popularity, když v roce 1937 zmizela nad Tichým oceánem...

Amelia se během zázračné noci stane pro Larryho něčím víc než jen hrdinkou s letadlem. Herečku s extra porcí charismatu a stylu našel v mladé hvězdě Amy Adams, která tento rok získala svoji druhou nominaci na Oscara - za roli v dramatu Pochyby.

“Amy dodala postavě Amelie pořádnou porci humoru a elánu,” říká režisér Levy. “Zahrála jednu z nejlepších ženských postav, jaké jsem v poslední době ve filmech viděl.” “Amelia Earhart je se svojí odvahou a houževnatostí velkou inspirací. Je pro Larryho skvělým parťákem, protože ho nutí, aby si pamatoval, kým doopravdy je, co je důležité a aby se snažil nepropásnout svoje šance,” říká Amy Adams. “Líbilo se mi poznat důkladněji Ameliin život, rozhodně to ale není biografie. Hraju ji trochu víc jako parádnici, ale s důrazem na její největší kvality.”

Adams pokračuje, “Většina lidí, si ji pamatuje jako pilotku, která se tragicky ztratila nad Pacifikem, ale na ní je mnohem víc zajímavých věcí. V době, kdy lidé potřebovali v něco věřit, se stala nadějí národa. Byla věčná optimistka, což předávala dál lidem - a teď dává to samé Larrymu.”

Kromě toho Amelia neustále nutí Larryho, aby našel svoje “moxie.” A co to záhadné “moxie” je? Amy Adams to popisuje jako “odvahu jít dopředu s naprostým odhodláním.” Amelia má i své osobní důvody, proč se chce stát součástí Larryho osvobozující mise k záchraně jeho přátel z muzea. “Chce využít příležitost k dobrodružství a prožít tuto jedinečnou noc naplno,” vysvětluje její představitelka.

Paradoxní bylo, že Amy Adams musela najít odvahu do scény, ve které Amelia dělá to, co umí nejlíp - pilotuje dobová letadla. “Ironické je, že já se bojím létání,” směje se Amy Adams.

Stejně jako si Amelia Earhart užívá každou minutu zábavy a vzrušení té jedné kouzelné noci, stejně si Amy Adams užívala výjimečně příjemné natáčení. “Byla to velká zábava, tancovala jsem s balerínou z Degasova obrazu, viděla jsem obživlého Abrahama Lincolna. Bylo to tak zábavné, jak si jen můžete představit.”

obrazek
Hank Azaria jako Kahmunrah, faraón - strašpytel
Problémy v muzeu začnou ve chvíli, kdy se probudí Kahmunrah, zuřivý, namyšlený a zahořklý bratr Akhmenraha - faraóna, se kterým se Larry kamarádil v newyorském Přírodovědném muzeu. Po třista letech spánku je nyní plný odhodlání naplnit svůj dlouholetý sen: otevřít bránu podsvětí a vypustit odtud armádu - i když při tom musí být oblečen v něčem, co by někteří neznalí mohli nazvat... sukní.

Pro roli Kahmunraha si Shawn Levy vybral Hanka Azariu, oscarového herce s mimořádným talentem a schopností proměny do různorodých filmových rolí. Je to čtvrtý film, ve kterém hraje s Benem Stillerem. Stiller k výběru Azaria říká: “Hank dokáže s hlasem prakticky cokoliv, u Kahmunraha našel skvělou rovnováhu mezi hnusným a zároveň zábavným padouchem.”

Azaria popisuje svoji postavu jako “chlápka, o kterém si přejete, aby se nikdy neprobudil, je to starověký zlosyn, toužící po vládě nad světem. Kdysi mu byla upřena příležitost vládnout a teď se chystá využít šanci ve svůj prospěch, když už se mu to nepodařilo v minulém životě.” Pokračuje: “Bylo zábavné ho hrát, je velmi mazaný a zákeřný. Mluví trochu jako Boris Karloff, když se snaží děsit, ale v dnešní době to vypadá spíš směšně. Smyslem bylo, aby byl hrozivý a směšný zároveň.”

Vyšňořený marnotratným oděvem “světového krále”, včetně masivní čelenky, jejíž tíha Azaria téměř srazila k zemi, drahokamy vysázeným brnění a proslulou tunikou (ne, není to sukně!), Azaria udělal všechno pro to, aby Larryho Daleyho uklidil z cesty.

Historičtí nohsledové: Christopher Guest, Alain Chabat a Jon Bernthal jako Ivan Hrozný, Napoleon a Al Capone
Pro svůj záměr ovládnout muzeum a potažmo celý svět najal Kahmunrah trio zloduchů, jmenovitě Ivana Hrozného, Napoleona Bonaparte a Al Caponeho. Shawn Levy chtěl, aby tyto ve skutečnosti problémové postavy ožily v jeho podání v zábavnějším duchu, s důrazem na jejich nedostatky a slabiny. Proto do rolí obsadil talentované komiky. Možná byli tito muži kdysi čistí padouši, po letech zmrazení v sochách, obrazech a na fotografiích jejich hrubost trochu změkla.

Christopher Guest hraje Ivana Hrozného, který přísahá, že jeho jméno bylo špatně vysvětleno. Hvězda komedie Hraje skupina Spinal Tap se nejvíc proslavil tzv. falešnými dokumenty, jmenovitě komediemi Čekání na Guffmana, Nejlepší show, Vichřice a Nominace na Oscara.

“Moje postava je hnusný tyran,” říká Guest, “já ho ale hraju komediálně, jako nadlidského, bláznivého Rusa, který pořád křičí na lidi. Je to úplně něco jiného než jsem hrál dosud. Nejlepší bylo, že jsem si mohl zahrát s megalomanama jako Capone, Napoleon a Kahmunrah.”

Hank Azaria říká, že Guest ho téměř stoprocentně vždycky rozesmál. “Jeho přízvuk byl tak přesný, děsivý a zároveň směšný,” říká Azaria. “Zkazil jsem kvůli tomu několik klapek.” Roli stejně vtipného, údajně malého Napoleona přijal hollywoodský nováček, Francouz Alain Chabat, který patří ve své zemi mezi nejnadanější režiséry a scénáristy. “Alain o tuto roli velmi bojoval,” vzpomíná režisér Levy. “Nakonec bylo dobré, že Napoleona hraje skutečný Francouz.”

“Hraju ho jako náladového, nervózního, velmi hlasitého, malého muže,” směje se Chabat, “který má obrovský klobouk a mindrák ze svého malého vzrůstu. Kolem a kolem všichni tito padouši mají velké ego a velké problémy.”

Trio uzavírá Jon Bernthal, rychle stoupající, mladá hvězda, známá díky sitcomu “The Class.” Ačkoliv Al Capone už byl na plátně zobrazen mnoha způsoby, Bernthal k postavě přistupoval zcela nově. “Chtěl jsem, aby Al byl zábavný. Vycházel jsem z toho, že se bere příliš vážně. Kromě toho se výrazně liší od ostatních muzejních postav ve filmu, není ani socha ani skulptura, pochází z fotografie, tak jsem se snažil i jeho pohyby zachovat trochu v póze.”

obrazek
Bill Hader jako generál Custer, znovu před poslední bitvou
Larry Daley se v muzeu skamarádí s dalším mužem - generálem Custerem, který se proslavil svojí největší prohrou - bitva u Little Bighornu bude navždy známa jako Custerův poslední vzdor. Custera, jako muže, který se snaží získat zpět svoji odvahu, hraje jeden z nejlepších komiků současnosti Bill Hader, hlavní hvězda populární show “Saturday Night Live”.

“Hned, jak jsem přečetl scénář, jsem v tom filmu chtěl hrát,” říká Hader. “Líbilo se mi, že oživlé postavy nejsou jen karikaturami skutečných osob, že mají své příběhy a na konci vidí věci v novém světle.”

Hader si Custerův fascinující život důkladně prostudoval - od jeho studií na akademii ve West Pointu po dobu strávenou s kmenem Lakota. “Zajímavé je, že Custer byl mimořádně domýšlivý muž. To mělo samozřejmě vliv na jeho porážku. Díky Larrymu se přes ní ale konečně dokáže dostat.”

Největším úskalím byla pro Hadera jízda na koni. “Na koni jsem seděl naposledy v 11,” přiznává. “Ten kůň se ještě ke všemu jmenoval Ben.”

Jsou zpět! Owen Wilson, Robin Williams, Ricky Gervais a další znovu ožívají
“Je to prima, být zpátky,” říká Owen Wilson, jedna z mnoha hvězd prvního filmu, které se vrací i nyní. Wilson přijíždí jako miniaturní kovboj Jedediah.

Wilson pokračuje: “Všechny nás bavilo hrát ty skvělé postavy v prvním filmu, stali se z nás přátelé, takže bylo snadné se vrátit. Příběh je pokračováním osudů každého z nich, zároveň to je větší film, kterém je vidět, že Shawn jako režisér vyrostl.” Vtipné průpovídky si s Wilsonem opět bude vyměňovat stejně mrňavý, římský generál Octavius, kterého hraje bristký herec Steve Coogan.

“Jeden z Octaviových nejlepších momentů je jeho setkání s veverkou z Bílého domu, která mu připadá jako velký drak. “Octavius v ní vidí ohromného, chlupatého dinosaura! Situaci ale zvládne bravurně,” říká Coogan.

Další postavou, bez které se nemohlo Larryho další dobrodružství odehrát, je Teddy Roosevelt v podání Robina Williamse. “Nikdy před tím jsem netočil pokračování, takže teď to beru jako odměnu, vrátit se jako tento pozoruhodný muž. Je na tom něco radostného, hrát člověka, který byl nejen americkým prezidentem, ale také botanikem, přírodovědcem, spisovatelem, kuchařem a podle své ženy, velmi dobrým milovníkem.”

Williams pokračuje: “Jsem velkým obdivovatelem historie - a jejího neopakování. Líbí se mi, že díky našemu filmu budou děti chtít vědět, kdo byla Amelia Earhart nebo Teddy Roosevelt.”

Mizuo Peck, která se vrací jako Sacajawea, říká, že tentokrát bylo natáčení jiné. “Tentokrát jsme ti dobří, kteří bojují proti zlým.” Podobně se Patrick Gallagher nemohl dočkat, až si znovu obleče šaty Attily Huna - i když díky kůži a kovu vážily více než dvacet kilogramů. “První natáčení mě tak bavilo, že jsem to chtěl zažít znovu. Bylo to zase skvělé, Hunové se tentokrát stanou hrdiny.”

Larry Daley bohužel opět narazí na svého bývalého šéfa - otravného a puntičkářského doktora McPheeho, kterého hraje Ricky Gervais. “Doktor McPhee nadále zůstává tím, kdo nejenže netuší, co se v muzeu odehrává v noci, ale ani co se odehrává v běžném životě. Naprosto postrádá smysl pro humor, i když sám si myslí, že ho má,” vysvětluje Gervais.

Zpátky je i opice Dexter, která s oblibou trápí Larryho. Režiséra Levyho opičí herečka nepřestala překvapovat. “Jsem přesvědčen, že Crystal je nejlepší opičí herečka na světe. Hraje dvě role, Dextera - opici z New York a Able, vesmírnou opici ze Smithsonian.”

obrazek
Největší muzeum na světě - obsazené a přestavěné

Když se filmaři rozhodli, že by pokračování chtěli natáčet v komplexu Smithsonian, věděli, že první bitvu budou muset vyhrát, aby do komplexu chráněného jako součást amerického Capitolu vůbec získali povolení, bez ohledu na to, že za dveře tohoto muzea se nikdy před tím ještě nedostala kamera žádného filmového štábu.

Nakonec produkce kýžené, bezprecedentní povolení získala. Ale s podmínkou, že bude natáčení probíhat během otvírací doby, muzeum se totiž uzavírá pro všechny bez výjimky. “Bylo to něco jako divadlo naživo,” směje se Levy, “Ben třeba musel točit scénu na kameru a jen několik metrů dál ho pozorovaly stovky lidí.” Stiller dodává: “Bylo to jako dělat živou show v zábavním parku.”

Některé ničivé scény, pustošení a i lety letadel po muzejních chodbách bylo potřeba točit v méně ničivém prostředí. Pro vybudování replik jednotlivých scén režisér Levy opět najal filmového architekta Clauda Parého. “Claude v prvním filmu udělal tolik úžasných věcí, že lze jen těžko uvěřit, že se mu v tomto podařilo ještě posunout laťku nahoru,” řílá Levy.

Velikost hal byla tak ohromná, že jen najít prostor, kde by se daly postavit kulisy, bylo obtížné. “Potřeboval jsem místo pro Muzeum letectví a kosmonautiky, do kterého by se vešly vesmírné rakety, věděl jsem, že to nechci dělat pomocí filmové animace. Museli jsme si proto najmout loděnici, kde se staví lodě.” Zde architekt se svým týmem postavil přesnou napodobeninu některých muzejních interiérů.

Štáb byl velikostí kulis a scén unesen. “Scény byly neuvěřitelné,” říká Amy Adams, “ohromné a plné věrných detailů.” Než se architekt Paré pustil do práce, strávil týden v zákulisí muzea, aby se s prostory a jejich velikostí seznámil. “Pustili mne i do archívů, kde jsou na rozloze deseti fotbalových hřišť poskládány artefakty, které nikdy nebyly vystaveny.”

Největším úkolem bylo postavit Muzeum letectví a kosmonautiky. Byla to jedna z největších scén, které byly kdy postaveny: vysoká jako dvě poschodí a dlouhá téměř jeden kilometr.

Úkolu zachytit ohromující prostory v pohybové energii se ujal kameraman John Schwartzman. Sám říká, že dát do jednoho záběru tak rozlehlé prostory a k tomu nezapomínat, že mnohé postavy ožijí až díky počítačové technice a jiné budou zmenšeny na desetinu své normální velikosti, bylo náročné.

Kostýmy z několika období

Představte si během jednoho okamžiku cestu časem z doby prohibice v Chicagu, přes starověký Egypt, 16. století v Rusku a 60. léta ve vesmírné lodi NASA. Dostanete nelehké zadání, které musela vyřešit návrhářka kostýmů Marlene Stewart. S vystudovaným dějepisem pro ni tento film znamenal splněný sen. “Strašně se mi líbilo objevování historických období a poznávání různých materiálů a dobových střihů.”

obrazek
Stručný průvodce novými výstavami

Amelia Earhartová:
Žena, která prolomila bariéry - první pilotka, který přeletěla Atlantic a teprve druhá na světě, které se to podařilo samotné. Odvážná pilotka se díky svým úspěchům a přístupem, že všechno jde, když se chce, stala idolem celého národa i našeho Larryho Daleyho. Když se v roce 1937, při pokusu jako první žena sama obletět svět, ztratila, zahalilo ji tajemství, které trvá dodnes.

Ivan Hrozný:
Velký princ Moskvy, který se v roce 1533 stal prvním ruským carem. Ivanovi se ve skutečnosti říkalo “Ivan Úžasný,” což bylo později chybně překládáno jako “Ivan Hrozný.” Bez ohledu na tuto chybu byl známý jako velký tyran s železnou pěstí a autokratickým způsobem vládnutí, který se snažil o expanzi Ruska.

Al Capone:
Nejznámější americký gangster, známý také jako “Scarface”. Cestu ke slávě si vyšlapal v Chigacu v době prohibice. Jeho moc byla tak velká, že se stal hlavním cílem FBI a symbolem vlivu. Přestože strávil mnoho let ve vězení, jeho nepoddajnost se stala legendární - i mezi jeho muzejními kolegy.

Napoleon:
Poté, co se v roce 1804 stál vládcem Francie, pokračoval v cestě za ovládnutím celé Evropy. Jako vojenský génius a politický mozek se přesto stal známý díky “Napoleonskému komplexu” neboli mindráku ze své malé výšky. Jak malý byl? Kolem metru šedesáti. Mýtus o jeho malé postavě - ze kterého se očividně nikdy nevzpamatoval, roznesli pravděpodobně jeho nepřátelé.

Einstein:
Jeden z největších vědců všech dob. Nositel Nobelovy ceny za fyziku. Objevil teorii relativity, která dává do souvislosti energii, hmotu a světlo. Jeho jméno se stalo synononymem pro “génia”. Einstein nebyl jen vizionářský fyzik, ale také výborný humanista, otevřený filozof a zastánce největšího lidského daru: představivosti.

Tuskegee Airmen:
Tito piloti z druhé světové války byli první černí američtí piloti. Smetli předsudky a stali se hrdiny během i po válce. A to i pro Larryho, který je najal, aby mu pomohli v boji proti faraónovi.

“Polibek,” neboli “Vítězný den na Times Square”:
Snímek fotografa časopisu Life - Alfreda Eisenstaedta, který 14.8.1945, v den konce války, zachytil nadčasový okamžik - vojáka líbajícího zdravotní sestřičku na Times Square. Dnes fotografie představuje symbol úlevy a míru na konci války. Larry a Amelia nemohli odolat a na chvíli do obrázku skočili.

The Thinker (myslitel):
Tuto oblíbenou bronzovou sochu vytvořil v roce 1880 Auguste Rodin. Stala se symbolem zádumčivé strany humanity - ačkoliv Larry ji považuje za plnou svěžích myšlenek. Rodin řekl, že při jejích vzniku myslel na básníka Danteho, meditujícího u bran do pekla. Na světě existuje 20 odlitků této sochy.

The Wright Flyer:
Známý také jako Kitty Hawk. První motorizované letadlo, ve kterém vzletěli v roce 1903 bratři Wrightové. Zahájili tím éru leteckých inovací, které později vedly ke vzniku Muzea letectví a kosmonautiky a nečekané srážce s Larrym Daleym.

Vorvaň Obrovský:
Jedna z nejpopulárnějších výstav muzea Smithsonian. Ohromný hlavonožec, který touží po návratu do moře.

Podobné filmy

Wanted
Život obyčejného účetního Jamese McAvoye se ocitnul v bludném kruhu formovaném každodenní ...
zítra 02.55
Nova Cinema
Mstitel beze jména
(Who Am I?) Jako jediný přežije Jackie Chan havárii vrtulníku, ale při nehodě ztratí paměť...
zítra 06.25
Nova Cinema
Čarodějky z předměstí
Veronika a Petra chodí teprve do první třídy, ale mají kouzelnou knihu, která jim pomáhá m...
zítra 07.10
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 30. 4. 2025 Svátek má Blahoslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz