film / thriller,
drama,
hororový,
mysteriózní, USA,
1999,
107 min., od 16 let
The Sixth Sense
Kinopremiéra v ČR 27.1.2000, DVD od 12.2.2001 Warner, Blu-Ray od 7.9.2011 Magicbox
Režie:
M. Night ShyamalanHerci:
Bruce Willis,
Haley Joel Osment,
Toni Colletteová,
Olivia Williamsová,
Trevor Morgan,
více...Ocenění:
1999,
Nominace na Oskara,
Nejlepší filmVrátili se ze světa mrtvých a děsí malého chlapce. Tomu ale na přichází na pomoc zkušený psychiatr Bruce Willis!Je to thriller, při kterém se vám bude tajit dech. Napětí ve stylu Hitchcocka vás bude provázet v každém okamžiku. Dr.Malcolm Crowe je špičkový dětský psycholog. Pronásleduje jej však vzpomínka na chlapce, kterému nedokázal pomoci. Jednou však potká osmiletého Cola Seara. Ten má úplně stejné příznaky a úzkostný strach, jaký se projevoval u Crowova bývalého pacienta. A tak začne Dr.Crowe dělat vše, co je v jeho silách, aby chlapce vyléčil. První zjištění je šokující: Cola navštěvují proti jeho vůli strašlivé přízraky z říše mrtvých! Tento mrazivý šestý smysl nakonec dovede Dr.Crowa i jeho malého přítele k tajemným, záhadným a naprosto nečekaným odhalením...
Uprav informace o filmuKomentář k filmu Bruce Willis jeden z mých oblibených herců dnes pořádnej dědek.Skvělej film s výbornou pointou.
Všechny komentáře k filmu 84+ Napiš komentář k filmu a získej DVDWeb:
IMDB,
Titulky,
Oficiální stránka Videotéka:
přidat si do ní film
Do domu uznávaného dětského psychologa Malcolma Crowa vnikne rozrušený muž s pistolí. Je to Vincent Gray, kterého kdysi Malcolm léčil, ale nedokázal mu pomoci. Zoufalý muž Malcolma postřelí a pak se sám zabije. O rok později pracuje Malcolm na případu devítiletého Colea Seara, který žije se svou rozvedenou matkou Lynn a má podobnou anamnézu jako Gray. Je odhodlán tentokrát v léčbě uspět a chlapci pomoci. Cole má ve škole potíže s učiteli i spolužáky, nedůvěřuje však ani psychologovi, který se s ním marně pokouší navázat kontakt. Nejsou ovšem jediné potíže, které musí řešit. Jeho vztah s manželkou Annou se zřejmě ocitl v krizi. Žena s ním odmítá mluvit a když Malcolm přijde pozdě na oslavu jejich výročí svatby, bez jediného slova ho nechá v restauraci samotného.

Navíc se, jak Malcolm náhodou zjistí, začíná sbližovat se svým kolegou Seanem. Přes osobní problémy však psycholog věnuje veškerý čas Coleovi a pomalu se s ním sbližuje. Začíná si všímat zvláštních věcí, které se kolem chlapce dějí. Podivného záblesku, který se objevuje na všech jeho fotografiích, podivného nutkání vyprávět morbidní příběhy z více či méně vzdálené minulosti nebo nevysvětlitelná znalost detailů ze života lidí, které téměř nezná. Když spolužáci zavřou Colea na půdě, skončí potlučený chlapec v nemocnici. Malcolm ho tu navštíví. Ve snaze, aby se mu Cole víc otevřel, mu vypráví o tom, že měl kdysi pacienta, kterému nedokázal pomoci a doufal, že když pomůže jemu, napraví tak svůj dávný nezdar. Cole se mu svěří se svým tajemstvím, že všude kolem sebe vidí mrtvé lidí, kteří k němu promlouvají. Malcolm se domnívá, že jde o duševní poruchu, na kterou pomoc psychologa nestačí.

Chlapec však trvá na tom, aby mu Malcolm pomohl, a odmítá jiného lékaře. Jeho situace se zdá stále tíživější. Malcolm se pokusí hledat stopu v případu Vincenta Graye a skutečně objeví důkaz, který ho přiměje chlapci uvěřit. Ten se v noci ve svém pokoji setká s přízrakem mrtvé dívky. Doprovázen Malcolmem se vypraví na druhý konec města, kde se v malém domku právě koná smuteční hostina po pohřbu malé Kyry. V jejím pokoji se Cole opět setká s přízrakem, který mu ukáže ukrytý kufřík. Cole jej předá překvapenému otci mrtvé dívky s tím, že mu dcera chce něco říci. Malcolm a Cole pochopí, že duchové chtějí, aby jim chlapec pomohl. Potom už ho nechají na pokoji.
Když téměř neznámý režisér M. Night Shyamalan dokončoval před třemi lety druhý celovečerní film, svěřil se svému střihači s plány na budoucí projekt: "Bude se jmenovat Šestý smysl a hlavní roli si zahraje Bruce Willis". Střihač na to reagoval skeptickým: "To určitě". Shyamalanův sen se začal naplňovat, když mu zavolali představitelé společnosti Hollywood Pictures a měli o projekt zájem. Střihač se pak nestačil divit...
Barry Mandel, jeden z producentů filmu, byl strašidelným scénářem tak nadšen, že ho osobně doručil tehdejšímu prezidentovi distribuční společnosti Buena Vista. Tomu se projekt zalíbil a dal mu zelenou. Přidali se zkušení producenti Frank Marshall a Kathleen Kennedyová, které si příběh, podle autora něco mezi Vymítačem ďábla a dramatem Roberta Redforda Obyčejní lidé, získal také. Shyamalan o filmu říká: "Šestý smysl je mrazivý film ve stylu hororů jako Rosemary má děťátko, Hnus nebo Přichází satan!. Je to strašení, vycházející z pocitů, které běžně zažíváme. Všichni se bojíme věcí, které nejsou vidět a každý z nás má občas předtuchu něčeho zlého."
Šestý smysl projevil i sám režisér, když se projektu zmocnil s jistotou u tak mladého tvůrce nevídanou. "Byl si absolutně jistý tím, jaký úhel kamery použít, jak by měla vypadat scéna nebo jak dosáhnout potřebného napětí," říká Frank Marshall. Shyamalan měl kontrolu nad všemi aspekty natáčení - měl jasnou představu o hereckém obsazení, vybíral si své spolupracovníky a konečně trval na tom, že se bude film točit v rodné Philadelphii. "Jsou chvíle, kdy jednoduše víte, že máte pravdu, a pak nemá cenu ustupovat. Všechno, co divák na plátně uvidí, je tam proto, že jsem chtěl, aby to tam bylo," prohlašuje rezolutně.
|

Příběh sám je postaven na vztahu chlapce, pronásledovaného přízraky, a psychiatra, kterého hraje Bruce Willis. Podle Shyamalana, který výběru herců věnoval maximální pozornost, dokázal Willis už dříve, že je schopen zahrát téměř každou roli. "Tento výkon ovšem patří určitě mezi ty nejlepší v jeho kariéře," dodává. Willis chválu opětuje, když tvrdí, že scénář filmu je jeden ze tří, které přijal ihned po přečtení. "Jedinečně balancuje na hranici mezi nadpřirozenem a každodenní realitou," tvrdí herec. Chválou nešetří ani na adresu svého jedenáctiletého hereckého partnera Haleye Joela Osmenta. Režisér ho objevil v Los Angeles, když před tím trávil hodiny nad videokazetami adeptů z celých Spojených států. Producenti Marshall a Kennedyová, kteří mají za sebou několik filmů s dětskými herci, včetně slavného E.T. - Mimozemšťana, oceňují, jak se Haley soustředil na svou práci a každé větě, kterou se naučil, také rozuměl. "Nešlo jen o reprodukci naučeného textu - věřili jsme mu každé slovo," říká Marshall.
Filmaři natáčeli ve Philadelphii - ve městě, kde se Shyamalan narodil a v němž natočil většinu svých filmů. Režisér, který žije s manželkou a dcerkou na philadelphském předměstí, říká: "Jsem rád, když mohu pracovat doma. Pro film, kde prostředí hraje takovou roli, mi připadalo moje město ideální. Kde jinde by měl chlapec se šestým smyslem žít než právě tady." Město ale filmařům vyhovovalo i z jiných důvodů - vizuálně přitažlivá a rozmanitá architektura, skvělé filmařské zázemí a podpora místních úřadů i obyvatel. Díky těmto kladům se ve Philadelphii odehrává celá řada amerických filmů - Rockym počínaje a Philadelphií s Tomem Hanksem konče. Vedoucí výroby Sam Mercer dodává: "Když jsem se procházel historickými uličkami města, občas jsem se zastavil a ohlédl. Jako by mě opravdu pozorovaly nějaké neviditelné přízraky.
Bruce WillisRolemi v tak odlišných filmech, jakými jsou Smrtonosná past, Smrt jí sluší či Dvanáct opic, se dokázal vypracovat na mezinárodní hvězdu první velikosti.
Willis vyrůstal v dělnické rodině ve státě New Jersey. Studoval na malé univerzitě v Montclairu, kterou si vybral kvůli jejímu renomovanému divadelnímu souboru. Když tam jako herec uspěl, rozhodl se, že zkusí štěstí v New Yorku. Několik let se objevoval na off-broadwayských scénách, v reklamách a příležitostně hrál na harmoniku v několika hudebních skupinách. V roce 1985 v konkurenci tří tisíc zájemců získal roli Davida Addisona v populárním televizním seriálu "Měsíční svit". Ta mu přinesla nejen slávu, ale i uznání v podobě cen Emmy a Zlatý glóbus. Na filmovém plátně debutoval po boku Kim Basingerové v komedii Schůzka naslepo. Hvězdu z něj udělal jeho třetí film, akční thriller Johna McTiernena Smrtonosná past. O rok později propůjčil svůj hlas vypečenému batoleti Mickeymu v úspěšné komedii Kdopak to mluví. Vedle trháků typu dvou pokračování Smrtonosné pasti, sci-fi Luca Bessona Pátý element či katastrofické podívané Armageddon, se Willis sem tam objeví v podstatně skromnějším projektu. Hrál v hitu Quentina Tarantina Pulp Fiction - Historky z podsvětí, po boku Paula Newmana ve filmu Nobody's Fool a naposledy v adaptaci románu Kurta Vonneguta Breakfast of Champions, na které se podílel i jako producent. Willis navíc natočil dvě hudební alba, přičemž první z nich, "Bruce Willis: The Return of Bruno", se stalo platinovým.
Haley Joel OsmentVe svých jedenácti letech je držitelem dvou prestižních cen pro dětské herce - první z nich získal za roli malého Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu.
Na televizních obrazovkách se poprvé objevil, když mu bylo pět let: Stal se jedním z hrdinů seriálu "Thunder Alley". V následujících letech hrál v mnoha televizních filmech a seriálech, a všímat si ho začali i režiséři celovečerních filmů. Vedle Forresta Gumpa jsme ho mohli vidět i v komedii Nory Ephronové Blázni a poloblázni či po boku Whoopi Goldbergové a Gérarda Depardieu ve filmu Bogus. Vedle toho se svým hlasem podílel na mnoha kreslených filmech a seriálech.
Toni ColletteováDo povědomí diváků na celém světě se dostala hlavní rolí v úspěšném australském filmu Muriel se vdává. Rodačka ze Sydney se objevila v řadě dalších filmů, z nichž stojí za zmínku mimo jiné Emma, Sametové extáze a nejnovější projekt Petera Greenawaye 81/2 ženy.
Frank MarshallVe své nesmírně bohaté kariéře se podílel na takových hitech, jakými byly filmy s Indiana Jonesem, Purpurová barva, Falešná hra s králíkem Rogerem či trilogie Návrat do budoucnosti. Navíc režíroval tři celovečerní filmy (Arachnofobia, Přežít, Kongo) a jednu epizodu ceněné série společnosti HBO "From the Earth to the Moon".
Syn jazzmana a hudebního skladatele vystudoval politologii na Jihokalifornské univerzitě. Už při studiích začal koketovat s divadlem, filmem a televizí. Režisér Peter Bogdanovich ho přizval ke spolupráci na jeho nízkorozpočtovém debutu Targets, na kterém se podílel nejrůznějšími úkoly, od obstarávání rekvizit až po přípravu sendvičů. Ve spolupráci s Bogdanovichovem pokračoval i v dalších letech. U filmu Dobyvatelé ztracené archy se setkal s Stevenem Spielbergem a Kathleen Kennedyovou a založil s nimi produkční filmu Amblin Entertainment. Ta stála za projekty jako Gremlins, Pyramida hrůzy, The Goonies, filmy Stevena Spielberga Říše slunce, Navždy a Hook, a konečně i za Marshallovým režijním debutem Arachnofobia. V roce 1991 Amblin opustil, aby se věnoval kariéře režiséra a s Kennedyovou pokračoval v producentské práci.
Město andělů(City of Angels) Anděl Nicolas Cage působí v Los Angeles. Jednoho dne poznává krásnou Meg ... dnes 12.00 | |  |
| Hřbitov pro cizinceJosef Dvořák a Jiří Bartoška v dramatu inspirovaném osudy československých letců, příslušn... dnes 14.40 | |  |
| Oko bere(21) Nadaný student Ben zoufale potřebuje peníze na studium na Harvardu. Pak se mu naskytn... dnes 17.30 | |  |
| Podobné filmy |
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů
napiš nám.