fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

61%
film / thriller, krimi, drama, USA, , 108 min., od 11 let
The Sentinel
Kinopremiéra v ČR 14.9.2006, DVD od 5.2.2007 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:00



Celých 141 let nebyl v tajných službách zrádce...až doteď.
Pete Garrison je agent americké tajné služby, který kdysi zachránil život prezidentovi. Od té doby uplynulo dvacet let a Garrison, který se u tajné služby těší uznání i oblibě u svých kolegů, teď řídí ochranu první dámy. Peteův kolega a přítel Charlie Merriweather naznačuje, že by se s ním rád podělil o přísně tajnou informaci. Než k tomu ale může dojít, je Merriweather zastřelen... a podezřelým není nikdo jiný než Garrison.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Clark Johnson /znamy serialovy maniak/natocil dost priemerny film so spionaznou tematikou. Trochu na urovni Fordovho Firewall, kde starnuca generacia ukazuje, ze este stale na to ma. Cele sa to vsak zabudlo duchom v 80. rokoch 20. storocia a Douglas po 60 -ke posobi uz trochu neakcne /rovnako ako 64 rocny Harrison Ford vo filme Firewall/. 60 %
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Také jste jako děti chtěli být prezidentem? Michaelu Douglasovi se to poštěstilo již před 11 lety ve snímku Americký prezident, aby se dnes do nejvyšší společnosti vypravil podruhé. Nikoli však do pozice ředitele zeměkoule, nýbrž jako elitní člen „Klasikovy“ ochranky.  Komediálnější přístup nahradil pravý politický thriller, romantiku a lidskost přebila drsná realita se spiknutím a na židličce „rejža“ vysedával tentokrát seriálový Clark Johnson, který na sebe upozornil před třemi lety celovečerním S.W.A.T.em.  Větší polovina filmu se rozjíždí víc než nadějně. Dynamické širokoúhlé filmové záběry, věrná atmosféra Bílého domu, poctivá každodenní rutina tělesných strážců. A tím vším se začnou prolínat s první vraždou obavy, které se změní v podezření, to přeroste v jistotu, způsobuje nejistotu, další podezření, ztrátu kontroly... Vše je tak uvěřitelné, že divák začíná konečně chápat podstatu onoho džobu, a připadat si jako člen týmu  Pak to přijde.  Dodnes si onu slabo... Celá recenze
vip007, 7 z 10

Popis filmu Strážce

obrazek
Pete Garrison je agent americké tajné služby, který kdysi zachránil život prezidentovi, když skočil do cesty spršce letících kulek.

Od té doby uplynulo již dvacet let a Garrison, který se u tajné služby těší uznání i oblibě u svých kolegů, nyní řídí ochranu první dámy. Jeho přísně organizovaný svět sestává z hierarchických struktur, plánů, map, automobilových kolon, kódových označení, charakteristického žargonu a pečlivých procedur. Je to svět, který dává dokonalý smysl - avšak pouze do okamžiku, kdy se začne zvolna rozpadat díky tajemstvím, která jím prostupují. Peteův kolega a přítel Charlie Merriweather naznačuje, že by se s ním rád podělil o přísně tajnou a kritickou informaci. Než k tomu však může dojít, je Merriweather zastřelen ve svém domě. Místo činu je naaranžováno tak, aby působilo dojmem, že se stal obětí zpackané loupeže.

Případ dostane na starost vrchní vyšetřovatel tajné služby David Breckinridge, jehož pracovní nasazení vzhledem k jeho prchlivé povaze osciluje mezi přísným dodržováním pracovních předpisů a zbkrlostí. Breckinridge, který býval Garrisonovým chráněncem a donedávna také jeho nejlepším přítelem, se úzkostlivě snaží postupovat pouze podle důkazů a vyhnout se vlastním instinktům, které při své práci ochránce často nezbytně potřebuje. Dlouhé přátelství s Garrisonem nedávno ukončilo jeho mylné přesvědčení, že měl Garrison vztah s jeho tehdejší manželkou.

obrazek
Mezi zkušené agenty přichází Jill Marin - tvrdá, moderní a ambiciózní mladá agentka, která právě dokončila jako druhá nejlepší studentka v ročníku akademii tajných služeb. Pro své první nasazení si vybírá případ, na kterém by mohla spolupracovat s Breckinridgem, protože Garrison jí během jedné ze svých lekcí na akademii prozradil, že Breckinridge je nejlepším vyšetřovatelem z celé tajné služby.

Trio se společnými silami vydává po stopách tajemné vraždy, které vedou až k plánu na zavraždění prezidenta. Situace je o to vážnější, že jej má patrně na svědomí přímo některý z agentů tajné služby, což je zcela výjimečné - za celých 141 let, po něž tato instituce existuje, se v jejích řadách zrádce s podobným záměrem neobjevil.

Podezření nakonec padne na samotného Garrisona, pro nějž začne být díky zákeřným intrikám neznámého zrádce extrémně obtížné očistit své jméno.

Ať už je však zrádcem kdokoliv, ví o Garrisonově nejzranitelnějším místě - o tom, že vynakládá extrémní úsilí, aby udržel jisté tajemství. Jako hlavní podezřelý se vydává na útěk před Breckinridgem a Marin - svými vlastními kolegy - aby se pokusil odhalit skutečného zrádce a zachránit tak prezidentův život.


O filmu

obrazek
„Strážce je nepředvídatelný thriller, který pojednává o aktuálních tématech a má pěkných pár dějových zvratů,“ říká Michael Douglas, který se v novém filmu z prostředí tajných služeb zhostil titulní úlohy Petea Garrisona a zastal také roli producenta. „Je fascinující sledovat, jak tajná služba uvnitř funguje a jak vypadají některé z technologií, kterých využívá. Doufám, že publikum si z tohoto filmu odnese hlubší pochopení toho, co se děje v zákulisí: jak často je agentům vyhrožováno smrtí, jak precizní a důkladní musí být při výzkumu reálií… Jsou to statečné duše.“ Jako producent se Douglas vždy poohlížel po zajímavých a provokativních příbězích. „Mohlo by se zdát, že sehnat dobrou předlohu je hračka, ale není tomu tak,“ říká Douglas. „Mám na kontě filmy, které nesou nějaké poselství, ale to jen proto, že to byla zároveň zábava. Zbožňuji hereckou profesi, ale bohužel moc často nenarážím na filmy, které by mě zaujaly. Někdy je třeba se přímo podílet na jejich realizaci. Hlavní myšlenka Strážce se mi velice zamlouvala, protože v éře strachu a paranoi je představa skrytého nepřítele hodně reálná - to je v tomhle filmu to velké ‚co kdyby?‘“
Douglasova společnost Furthur Films zakoupila práva na román Geralda Petieviche The Sentinel ještě předtím, než se objevil na pultech knihkupectví. „Říkali jsme si, že by na základě něj mohl vzniknout promyšlený a přesvědčivý politický thriller v klasickém stylu,“ říká producentka Marcy Drogin. „Každá věhlasná instituce si prožila nějaký velký skandál, ale americká tajná služba má určitý vyšší standard. A to nám přišlo zajímavé - dostat se pod tu slupku.“

obrazek
Aby scénárista a koproducent George Nolfi vykreslil práci tajné služby co nejrealističtěji, ponořil se do rozsáhlého průzkumu všech reálií. „Od začátku jsem chtěl, aby to působilo věrohodně,“ říká Nolfi. „Zamýšlel jsem se nad věcmi jako: Jak je prezident opravdu chráněný? Odkud přicházejí ty hrozby? Co by mohlo doopravdy ohrozit jeho život a jak by reagovala tajná služba?“
Zatímco Nolfi piloval scénář, Douglas s Droginem získali na post režiséra Clarka Johnsona. Johnson v minulosti natočil pilotní díl televizního seriálu o tajných službách The Service, což naznačovalo, že by mu toto téma mohlo být blízké. Johnson, který je také uznávaným hercem, v minulosti pracoval téměř v každém z odvětví filmového byznysu včetně kaskadérských kousků, speciálních efektů či kamery. Kromě toho má zkušenosti s akčními thrillery z policejního prostředí, s filmy s mnoha stejně významnými rolemi a s prací s více kamerami, velkými scénami a speciálními efekty. Všech těchto zkušeností mohl využít při realistickém znázornění prostředí tajných služeb.

Při výběru vhodného obsazení Johnson úzce spolupracoval s Douglasem a Drogin. Po Douglasovi byli do klíčových rolí obsazeni také Kiefer Sutherland, Eva Longoria a Kim Basinger.
„Nikdy nezapomenu na toho tajného agenta, který se postavil před prezidenta Reagana, zavřel oči a čekal,“ říká Kiefer Sutherland. „Zůstal v té pozici a čekal, až k němu doletí ty kulky. Měl bych také dostatek odvahy nebo duchapřítomnosti na to, abych si v takové situaci uvědomil, k čemu jsem byl vycvičen? Tuhle otázku jsem si položil jako první. Ti agenti si zaslouží obrovský respekt.“
Agent David Breckinridge, kterého si Sutherland ve filmu zahrál, však není člověk bez chyb. „Má svou minulost a ta lidem často podráží nohy. Davidovi brání v tom, aby dosáhl ve své profesi dokonalosti,“ říká herec.

obrazek
Dalším důležitým hráčem je Jill Marin v podání Evy Longoria. Jill na akademii vyučoval Garrison a nadějná agentka se ihned po úspěšném zakončení studia přidává k Breckinridgeově týmu. Nemá však ani potuchy o tom, že Garrisona a Breckinridgea rozdělil osobní konflikt.

„Ve filmu je trojúhelník mezi Michaelem, Kieferem a mnou, ale nikoliv milostný,“ říká herečka, která si zvolila Strážce jako svou první velkou filmovou roli díky tomu, že se tak lišil od jejího kmenového televizního seriálu Desperate Housewives. „Proto jsem si ten film vybrala. Má postava je pravým opakem Gabrielle [Solis, z televizního seriálu].“ Jill je jedinou ženou v celém týmu. „Je velmi horlivá,“ říká Longoria o své postavě. „Chce se toho co nejvíc naučit, dokáže zcela utlumit svou sexualitu. Musí oproti mužům prokázat dvakrát tak velkou kuráž a je odhodlaná být tak dobrá, jak jen může být.“

„Cítila jsem se mezi vším tím testosteronem docela v pohodě, protože jsem měla docela klukovské dětství,“ říká Longoria. „Vyrostla jsem na ranči, kde mě učil otec střílet. Poprvé jsem střílela z pistole v šesti letech! A šlo mi to skvěle.“ „Až do chvíle, kdy jsem si přečetl scénář, jsem si neuvědomoval, že bereme tajnou službu jako úplnou samozřejmost,“ říká Martin Donovan, který hraje speciálního agenta Williama Montroseho. „Jedním z mých cílů bylo najít za tou fasádou, kterou se její agenti navenek projevují, tu lidskou stránku. Zdají se být nesmiřitelní, stoičtí, dokonale ostražití a znervózňující, ale v tom jejich vystupování jde také o určitou vážnost a eleganci. Vedoucí prezidentovy ochranky se často ocitá na koktejlových party s vůdci světových velmocí a nesmí tam udělat ostudu. A naši poradci z tajných služeb mi vyprávěli, že na podobných akcích jsou otázkami zavaleni.“
Sám Johnson se pak objevil v roli agenta Merriweather, jehož zavraždění na začátku příběhu vyšetřovatele dovede až k odhalení plánu atentátu na prezidenta.

obrazek
Tajemství tajné služby
Aby dokázali svět tajných služeb na plátně ztvárnit co nejvěrohodněji, přizvali si filmaři na pomoc vysloužilého agenta Geralda A. Cavise. Cavis, který je uznávaným expertem, strávil dlouhá léta ochranou prezidentů a vývojem bezpečnostních strategií a taktik. Během své kariéry měl přímou zodpovědnost za celkových průběh takových akcí, jakými byly například prezidentské kampaně v letech 2001 a 2004, washingtonský summit k 50. výročí založení NATO či návštěva papeže Jana Pavla II. v St. Loius. Byl také hlavním poradcem při summitu G8 na ostrově Sea Island v americké Georgii a při prezidentských debatách na olympiádě v Aténách. V letech 1994 - 1997 byl členem elitní prezidentovy ochranky a stal se vedoucím jednoho ze čtyř týmů, přímo zodpovědných za prezidentovu bezpečnost. Cavis k natáčení přivedl také celou řadu žádaných profesionálů, jakým je například jeho kolega Kevin Billings - další bývalý agent, který pracoval v ochrankách prezidentů a jiných hodnostářů po více než 20 let.

Na Cavise velmi zapůsobila snaha filmařů - i autora knižní předlohy - znázornit svět tajných služeb co nejdůkladněji. „Autor románu Gerald Petievich byl dříve sám tajným agentem,“ říká Cavis. „A [scénárista] George Nolfi odvedl skvělou práci. Důkladnost, s jakou se seznámil s tématem, aby mohl napsat co nejrealističtější scénář, byla skoro až děsivá.“
Scénář nezapomíná ani na charakteristický žargon. „S Georgem a Clarkem jsme nad dialogy hodně diskutovali. Chtěli jsme, aby herci mluvili jako opravdoví agenti,“ říká Cavis.
Co nejvěrnější musel být také vzhled vládních kanceláří a jejich dekorace, ačkoliv v tomto případě filmaři trochu slevili ze svých zásad, aby ve výsledných místnostech mohli natočit specifické nájezdy a udržet určitý vizuální styl. Garrisonova kancelář v Bílém domě je tak velmi modulární a praktická a všude se válejí různé dokumenty k prostudování či podepsání, zatímco nejvyšší vedoucí celé ochranky má čistý stůl, protože mu veškerou agendu zpracovávají podřízení.

obrazek
Výcvik pro zacházení se zbraněmi
Cavis se spolu se specialistou na zbraně Charlesem Taylorem v rámci příprav pustil také do dalšího důležitého úkolu: naučit Douglase, Sutherlanda a Longoriu střílet jako skuteční agenti tajné služby. Důkladný taktický trénink, který nebyl nepodobný skutečné výuce na akademii, herce naučil se zbraní bezpečně zacházet - správně ji držet, tasit a dávat zpět do pouzdra, mířit a střílet s ní, nabíjet a dobíjet ji. Všechny herce experti vybavili stejnými zbraněmi jako mají agenti (9mm pistolemi SIG Sauer, pouzdry, opasky a kulkami) a správným ochranným oblečením včetně neprůstřelných vest a ochranných pomůcek na oči a uši. „Kiefer si s pistolemi hodně užil při natáčení seriálu 24 hodin, ale to byly jen repliky,“ říká Cavis. „Možnost naučit se hodnotit situace tak, aby mohl sundat cíl, velmi uvítal. A střílel skvěle. Michael má za sebou také trénink se zbraněmi a stejně jako Kiefer střílel výborně.“ Nakonec však všechny překvapila Eva Longoria, která se ukázala být nejlepším střelcem ze všech.

Po vystřílení dostatečného počtu ostrých nábojů se herci naučili přibližovat k podezřelému, najíždět do kolony aut a vyjíždět z ní, správně se pohybovat a chovat v bezprostřední blízkosti chráněné osoby, používat svá těla jako štíty, chránit sami sebe či identifikovat podezřelé osoby - to všechno na velmi profesionální úrovni. Kromě toho byli instruováni, jak okolo prezidenta či první dámy utvořit různé formace, jak správně nastupovat a vystupovat z aut a budov nebo jak rychle zorganizovat evakuaci objektu. Každá část tréninku se nějakým způsobem vázala k některé ze scén, které měli později ve filmu zahrát.

obrazek
Vizuální atmosféra
„Vizuální stránka tohoto filmu je hodně kinetická,“ říká režisér Clark Johnson. „Proto jsme použili mnoho kamer a spoustu pohyblivých záběrů.“ Johnson spolu s kameramanem Gabrielem Beristáinem v minulosti spolupracoval na filmu S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení, který se hemžil velkolepými záběry Los Angeles. Ve STRÁŽCI propojili vizuály velkého akčního thrilleru s elegancí Bílého domu a elitních policejních složek.
„Snažili jsme se o určitý vývoj - o to, aby naše nasvícení a pohyb kamery reagovaly na posun děje. Na začátku se nacházíme v bezpečném světě plném teplých barev a ladných pohybů kamery. Jak se ale příběh pomalu stává noční můrou, mění se spolu s ním i vizuály - barvy jsou chladnější a pohyby mnohem hektičtější,“ říká kameraman. Zářivé a pečlivě upravené prostředí Bílého domu se v okamžiku, kdy se Garrison vydává na útěk, postupně dostává do kontrastu s temnějším a drsnějším světem.

O hercích

Kiefer Sutherland
Narodil se svému slavnému otci Donaldu Sutherlandovi 20. prosince 1966 v Londýně. Brzy vykročil ve stopách obou svých rodičů herců.Z televizní obrazovky ho diváci znají jako agenta v seriálu 24 hodin. Sutherland se několikrát posadil také na režisérskou stoličku - poprvé v roce 1993, kdy natočil jednu epizodu televizního seriálu Padlí andělé a skvěle hodnocený televizní snímek Poslední naděje. Sutherland je od roku 2003 také jedním z vedoucích výroby u seriálu 24 hodin, u kterého dříve zastával roli producenta.

Michael Douglas
Narodil se v New Jersey a vystudoval University of California. Poté, co zde v roce 1968 získal bakalářský titul, se přestěhoval do New Yorku, kde pokračoval v hereckém vzdělávání studiem na American Place Theatre a Neighborhood Playhouse. Svou první roli si zahrál v televizním filmu The Experiment, díky kterému následně získal také roli v celovečerním filmu Hail, Hero! Mezi natáčením celovečerních filmů se Douglas věnoval divadlu a televizní tvorbě - zahrál si v televizním thrilleru When Michael Calls a několika epizodách populárních seriálů Medical Center a The FBI.
Douglas se svou produkční společností Big Stick Productions koupil od svého otce práva na knihu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Poté, co byl odmítnut většinou velkých filmových studií, se mu film podařilo natočit ve spolupráci se Saulem Zaentzem, výkonným ředitelem jedné nahrávací společnosti. Film v režii Miloše Formana z roku 1975 získal pět Oscarů a vydělal více než 180 milionů dolarů.

O tvůrcích

Clark Johnson
V roce 2003 zrežíroval akční drama S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení se Samuelem L. Jacksonem a Colinem Farrellem v hlavních rolích, které se stalo jeho celovečerním režijním debutem. Jako herec má na kontě přes 50 filmů, televizních filmů a seriálů.
Jako herec začal Johnson působit již ve svých devíti letech, kdy se poprvé postavil na divadelní pódium. Zřejmě nejvíce se proslavil díky roli detektiva Meldricka Lewise v televizním seriálu Zločin v ulicích.

Podobné filmy

Mortdecai: Grandiózní případ
(Mortdecai) Lord Charlie Mortdecai je obchodník s uměním a také podvodník. Kvůli dluhům se...
dnes 11.25
Nova Cinema
Po neznámých stezkách
(Sur les chemins noirs) Jean Dujardin jako muž, který jde napříč Francií sám k sobě. Strhu...
dnes 12.15
ČT2
Bojovník
(Battant, Le) Roky ve vězení mu mohou vyvážit jen ukradené diamanty. Alain Delon v hlavní ...
dnes 20.00
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 4. 2025 Svátek má Valérie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz