1997,
Český Lev,
Režie,
Knoflíkáři1997,
Český Lev,
Scénář,
Knoflíkáři2002,
Český Lev,
Režie,
Rok ďábla2008,
Český Lev,
Režie,
Karamazovi2015,
Český Lev,
Scénář,
Ztraceni v Mnichově
Narodil se v roce 1967, vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. V letech 1990 - 91 působil jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov, později psal původní televizní hry pro Českou televizi.
V roce 1993 debutoval jako režisér televizním filmem Visací zámek 1982 - 2007, v roce 1997 byl jeho autorský film Knoflíkáři oceněn mj. Českým lvem za scénář, režii a nejlepší film.
Rozhovor s Petrem Zelenkou Kdy a kde tě poprvé napadlo, že ve tvém dalším celovečerním filmu bude vystupovat Jarek Nohavica, Karel Plíhal, Čechomor, Jaz Coleman...
"Nejprve mne paradoxně napadlo, že v mém dalším filmu bude vystupovat Jan Prent, známý z Holandska, distributor. To někdy v roce 1998. Jarek Nohavica a Čechomor asi před rokem. Poslední přírůstek je Jaz Coleman - to byl únor letošního roku."
Rok ďábla je tajemný a trochu strašidelný název... Co vše ukrývá? Případně: kdo je ve filmu tím ďáblem?
"Tím ďáblem ve filmu je možná Jaz Coleman. On samozřejmě tvrdí, ze ďábel jsem já. Možná je ale ďábel alkohol nebo hudební průmysl, pýcha, či celková otupělost celého národa. Ještě uvidím, takovéhle detaily se rozhodují až ve střižně."
Ve tvém filmu vystupují skutečné postavy, ale děj, který se v něm odehrává, jsi napsal ty. Je to reálný příběh, nebo mystifikace? Nebránili se hlavní hrdinové?
"Přirovnal bych práci na scénáři k dramatizaci literární povídky, případně práci na motivy. Byly jasné postavy a volné téma a děj. Jindy je tomu naopak. Člověk si zvolí téma svého příběhu a snaží se najít své postavy.
Příběhy se nedělí na skutečné a na mystifikace. To je samo o sobě největší mystifikací. Ve skutečnosti se stejně jako hudba dělí příběhy jen na dobré a špatné.
Pouze Jaz Coleman se se svojí postavou plně ztotožnil, což mi trochu komplikuje situaci. Ostatní protagonisté se shovívavě usmívají a nechají mne dělat moji práci."
Poslouchal jsi zamlada písničky Jarka Nohavici a Karla Plíhala?
"Poslouchal jsem Jarka Nohavicu. Asi od 19 let. Byl pro mne zjevením. Karla Plíhala už méně, nebo jsem spíš začal později."
To už tvůj třetí film o hudbě (Visáči, Mňága...), co tě k tomu vede? Proč jsou hrdinové tvých filmu muzikanti?
"Točím filmy jenom kvůli hudbě. Kdybych ji do nich nemohl dávat, netočil bych je. Obrázky samy o sobe mi nic neříkají. Vnímám film především jako hudební nosič a jsem přesvědčený že jako takový si jej také budou pamatovat příští generace."
Ve filmu se objevují andělé... Věříš na ně? Nohavicův anděl je Karel Plíhal. A tvůj?
"Věřím, že jestli andělé existují, jsou velice zranitelní a musíme mít s nimi soucit a pomáhat jim. Mým andělem je možná Klára. Tak se snažím..."
Samotáři - Česká republika, Slovensko, 2000
Příběhy obyčejného šílenství - Česká republika, Německo, Slovensko, 2005
Karamazovi / Karamazovi - Česká republika, Polsko, 2008 rozhovor
Karamazovi / Karamazovi - Česká republika, Polsko, 2008 rozhovor
Příběhy obyčejného šílenství / Příběhy obyčejného šílenství - Česká republika, Německo, Slovensko, 2005 rozhovor
Příběhy obyčejného šílenství / Příběhy obyčejného šílenství - Česká republika, Německo, Slovensko, 2005 rozhovor
Ztraceni v Mnichově / Ztraceni v Mnichově - Česká republika, 2015 rozhovor
Ztraceni v Mnichově / Ztraceni v Mnichově - Česká republika, 2015 rozhovor